Убавината на Белизе: мала централноамериканска земја, но полна со егзотика

Белизе е компактна, политички стабилна земја со импресивно културно богатство и биодиверзитет. Повеќето области се достапни со автомобил, а сообраќајните знаци предупредуваат на бројни егзотични животни како тапири, јагуари, рептили и армадилоси. Нејзината популарност како дестинација за одмор расте, помогната од фактот што англискиот сè уште е официјален јазик во поранешниот британски Хондурас. Посетата на тогашниот војвода и војвотката од Кембриџ во 2022 година често се појавува во разговори. Површината на земјата е 22.966 km², населението е 430.131 луѓе (од 2021 година).

 

 

 

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *