Учебната година заврши во Австралија: Илјадници матуранти се собираат на Голд Коуст за да пијат и „лумпуваат“ со денови

По тешките времиња за популарните дестинации за училишен одмор, како што е Голд Коуст за време на пандемијата, прославите се враќаат во полн ек во 2023 година. Се очекуваше околу 20.000 тинејџери да се упатат кон „Surfers Paradise Beach“, а многумина веќе пристигнаа овој викенд.

Стотици луѓе се собраа во клубовите во саботата навечер, а меѓу најчудните костими забележани таа вечер беше матурант кој носеше костим со виски „Fireball“. „Мекдоналдс“ беше очигледно најпопуларната полноќна закуска, а неколкумина од посетителите уживаа во готова храна додека ја правеа по улиците.

Волонтери од Иницијативата за безбедни училишта патролираа во најпопуларните области, давајќи им поддршка на оние на кои им е потребна. Тие, властите и што е најважно самите матуранти играат витална улога во обезбедувањето на непречено одвивање на испитните прослави. Музика во живо, диџеи и тони луѓе по завршувањето на средното училиште, а главната цел на сите беше да се забавуваат многу. Двонеделниот настан, кој ќе ги собере студентите од Нов Јужен Велс и Викторија следниот викенд, се очекува да привлече околу 30 милиони долари за локалната економија. Златниот брег е убедливо најпопуларната дестинација, додека алтернативите како што се Саншајн Коуст, Ерли Бич и Бајрон Беј значително заостануваат. Некои студенти одат на патувања во странство на места како Фиџи или Бали.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *