„Умирам“ три пати месечно – се сретнав со Исус, Волт Дизни и мојот мртов татко за време на моите епизоди надвор од телото“

Прашањето што научниците го прашуваат со децении – дали некогаш ќе можеме да комуницираме со мртвите? Но, за Беверли Гилмур, ова не е само концепт што го продаваат научно-фантастични блокбастери. Тоа е нејзината реалност.

 

57-годишната жена, која претрпела трауматска повреда на мозокот во нејзините 20-ти, тврди дека го запознала Волт Дизни за време на едно такво „надворешно искуство“. Сепак, нејзините средби не завршуваат тука. Мајката на три деца, од Биркенхед, исто така развила „приватен однос“ со Исус уште од нејзиното прво бизарно рандеву во 1980-тите, тврди таа.

 

Г-ѓа Гилмур ги трпи овие искуства околу три пати месечно. Таа тврди дека лекарите ѝ дијагностицирале нарушување на свеста – термин што се користи за да се однесува на оние кои се во кома и вегетативна состојба. Пациентите со овие состојби обично не можат да комуницираат, иако тоа може да варира во зависност од степенот на состојбата.

Меѓутоа, вонтелесните искуства се познати, иако се слабо разбран феномен. Иако точните причини може да варираат, некои експерти теоретираат дека мозочните нарушувања, како и трауматските повреди на мозокот можат да ги поттикнат.

Г-ѓа Гилмур тврди дека за време на нив може да почувствува како нејзиното срце запира и нејзиното тело полека почнува да се исклучува. Таа рече дека тогаш се чувствува дека физички го напушта телото пред да има интеракции со починатиот. Г-ѓа Гилмур сега разговара со академици од „Кома“ научната група на Универзитетот во Лиеж во Белгија за да соработува со кандидат за докторат и тој да истражува зошто тоа ѝ се случува.

 

Споделувајќи го своето искуство, г-ѓа Гилмур, која не е религиозна, рече дека се сретнала со Исус и дека после средбите влегува во транс и запишува се што видела. Самопрогласениот спиритулист ја опишала нејзината врска со Исус како „приватна“.

Г-ѓа Гилмур, исто така, рече дека имала интеракции со Волт Дизни, кој почина во 1966 година во Калифорнија. „Тој раскажуваше приказни и кога го сретнав. Имаше една неверојатна зграда и дрвото се чувствуваше живо и добро сочувано. Кога се враќам од „патувањето“ влегувам во транс и ги запишувам неговите приказни и цртам слики што ми ги покажува. Тој ми ги покажа овие ликови и јас станав еден од неговите ликови и доживеав една од неговите приказни. Седев и го слушав и тој се појавуваше со овие ликови и ми ги кажуваше имињата на овие ликови и нивните личности и што правеле во животот, од каде потекнуваат и нивното потекло“.

 

Г-ѓа Гилмур, исто така, тврди дека се сретнала и со своите мртви родители за време на овие епизоди. Нејзиниот татко, Џон Гилмур, починал во педесеттите години од цироза на црниот дроб, откако страдал од алкохолизам.

Дали е вистина или не не знаеме, но признаваме дека што и да доживува Г-ѓа Гилмур е навистина морничаво. Вие што мислите?

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.