„Умрев откако ме удри гром – откако се вратив во живот можев да ја видам иднината“

Жена која „умрела“ откако ја удрила струја, вели дека се вратила во своето тело со чудна нова сила.

Елизабет Крон вели дека од нејзиното искуство стекнала способност да ја предвиди иднината во нејзините соништа. Таа за подкастот на Шаман Оукс раскажа како, пред околу 35 години, ги носела своите деца во нејзината локална синагога кога започнала драматична бура со грмотевици. За нејзина несреќа, нејзиниот венчален прстен ја допирал рачката на чадорот и одеднаш била погодена од гром и убиена.

 

 

 

Елизабет потоа се присети на едно надворешно искуство кога сфатила дека нејзиниот труп лежи на паркингот пред синагогата. Таа продолжи: „Помислив, каде е мојот чадор? Затоа погледнав низ прозорецот. Секако, на паркингот беше мојот чадор. Погледнав десно, на околу 20 метри од чадорот и се видов на земја. Првата помисла на Елизабета била дека чевлите и се уништени – тие биле разнесени кога громот поминал низ нејзиното тело – но кога погледнала надолу во сопствените нозе, сфатила дека лебди на кратко растојание од земјата.

 

 

 

Неколку моменти подоцна, лебдечка светлина ја одвела од местото на настанот во рајската градина. Таа продолжи: „Тоа не е градина како било која овде на Земјата. Растенијата беа различни. Цветовите цветаа, само експлодираа со боја – тоа е толку фрустрирачки затоа што зборовите овде едноставно не постојат“.
Елизабет тогаш наводно имала долг разговор со нејзиниот починат дедо. Таа рече: „Ми беше кажано дека можам да останам таму ако сакам, или можам да изберам да се вратам. И тој ќе ми помогне да ја донесам таа одлука одговарајќи на сите прашања што ги имав“.

Нејзе ѝ било кажано дека, ако одлучи да се врати на својот живот на Земјата, ќе има уште едно дете, но и дека нејзиниот брак ќе заврши со развод. Но, Елизабет решила дека сака да се врати. Предупредувајќи ја дека процесот ќе биде многу болен, дедото на Елизабета и кажал неколку работи за иднината. Тој ѝ го открил резултатот од „Супер Боул“ таа година, а исто така рекол дека Џорџ Х. Буш ќе победи на претстојните претседателски избори во САД.

 

 

 

Таа продолжи: „Не бев политичка личност и не ми беше грижа. Затоа реков „Зошто ми ги кажуваш овие работи?“ И тој рече: „Бидејќи кога ќе се вратиш, ќе ти биде тешко да се сетиш за што разговаравме и што ти е кажано. Кога ќе видиш кој ќе победи на тој Супербол, или ќе видиш дека Џорџ Буш е именуван за претседател, тоа ќе ти ги поттикне сеќавањата дека си била тука“.
Но, знаењето на Елизабета за идните настани не завршило тука. „Морав да поминам неколку месеци во кревет бидејќи нозете ми беа многу изгорени, па спиев многу“, рече таа.

„Додека спиев, сонував соништа. Овие соништа беа многу конкретни и се сеќавав на детали. Не само што се сеќавав на деталите, туку сите беа лоши соништа. Тие беа кошмари на ужасни настани, цунами и земјотреси и авионски несреќи и ужасни, ужасни работи“.

 

 

 

Бидејќи соништата беа толку живописни, Елизабета се сетила на многу детали. Еден, особено, толку многу ѝ останал во сеќавањето што на својот сопруг му го кажала токму она што го сонувала. Се испостави дека Елизабет сонувала за катастрофата „TWA Flight 800“, до најситните детали. Таа продолжи: „Го имав точно бројот на летот. Имав точен број на луѓе на летот. Беше прилично вознемирувачко за мене“.

Се сетила дека размислувала: „Дали треба да се обидам да го спречам тоа да се случи? Дали треба да се јавам во ФАА и да кажам: „Еј, јас сум, јас сум жена од Хјустон и мислам дека тој авион ќе се урне. И тогаш, ако авионот се урне, тие ќе ми тропнат на вратата велејќи: „Што направи со нашиот авион?“

Пророчките соништа не попуштија, а на Елизабета и било тешко да се справи со нив. Товарот на тоа ужасно знаење ѝ правел се потешко – токму како што била предупредена – нејзиниот брак се распаднал. Кошмарот со кој и било најтешко да се справи бил оној кога сонувала дека разговара со жртва од авионска несреќа, токму кога авионот требало  да падне од небото.

 

Таа се присети: „Бев во авионот и разговарав со друг патник. Таа ми го кажа нејзиното име. Таа ме запозна со нејзиното дете кое седеше до неа. Тоа беше како да бев на коктел, само правев муабет. Одеднаш знаев дека авионот ќе се урне и требаше да ги отворам очите. Додека не ги отворам очите, јас бев во тој авион. Но, таа ме фати за раце и не ме пушти. И додека не ме пушти, не можев да се разбудам. И таа врескаше да го земам нејзиното дете со мене. Знаеше дека можам да заминам и сакаше да го земам нејзиното дете. Таа ми го кажа името на нејзиниот сопруг. И рече „Земи го моето дете и најди го таткото“.

Таа додаде: „Моите пророштва стануваат поретки. Сигурна сум дека тоа е затоа што зборувам за тоа. Го правам она што треба да го правам“.

  • dimce напиша:

    ”Vrakanke vo idninata” 4 del

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *