ВИДЕО: Див слон во Тајланд превртува пик-ап, заедно со возачот внатре, затоа што му поминал на негова територија и не почекал!

Ова е моментот кога див слон удира во пик-ап и го превртува затоа што возачот одбил да чека во сообраќајот додека тој минувал. Шокантна снимка покажа дека животното ги турка главата и багажникот на возилото додека возачот се уште бил внатре.

 

 

Ова се случило во близина на главниот град Бангкок во руралната провинција Чачоенгсао, Тајланд , во саботата навечер.
Шокираните возачи, кои рекоа дека инцидентот бил толку страшен што мислеле дека „ќе доживеат срцев удар“, се вратиле наназад и повикале итна помош.

Слонот исчезнал назад во дивината пред да пристигнат чуварите на дивиот свет.
Возачот Панида Ануан рече: „Лицето во камионот беше безбедно, но имаше некои модринки поради падот. Беше толку страшно. Мислев дека ќе доживеам срцев удар. Веднаш заминавме во случај да не бидеме следните“.

Официјални лица веруваат дека слонот го нападнал пикапот во одбранбен потег бидејќи возилото се обидело да продолжи по тесниот пат покрај него, наместо да застане и да чека животното да помине низ патот, кој е дел од неговата територија.

 

 

Тајланд има околу 2.000 азиски слонови кои живеат во дивината – помалку од 100.000 пред еден век – и околу 3.000 во заробеништво во приватна сопственост.

Во дивината се гледаат како слободно талкаат меѓу заштитените шуми, повремено појавувајќи се на патиштата што минуваат покрај нив. Машките азиски слонови, за разлика од африканските слонови, талкаат сами откако ќе наполнат повеќе од десет години, додека женките остануваат со стадото.

 

Најмногу се во сезоната на парење од ноември до јануари кога излегуваат од џунглата во потрага по партнер.

Има конфликт кога тие ќе дојдат во контакт со луѓе на руралните патишта и во селата, така што чуварите на диви животни имаат задача да ги следат нивните движења.

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

  • aneta напиша:

    pa normalno koga mu pominuvaat turisti niz dnevnata soba na lsonot :))

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.