(видео) Навивачите на Наполи истрчаа на теренот да ја прослават победата против Удинезе, но беа пречекани со палки и каиши

Навивачите на Наполи истрчаа на теренот да слават со играчите по ремито 1-1, но беа пречекани од непријателски домашни навивачи вооружени со каиши и палки. Полицијата интервенираше за да ги разбие тепачките, а шест навивачи се пријавени дека се здобиле со несериозни повреди.

Скролајте надолу за видео

Наполи ја освои третата титула со ремито во Удинезе. Ремито му донесе на тимот на Лучијано Спалети недостижни 16 бода предност пред второпласираниот Лацио со само пет меча до крајот на сезоната.

Удинезе се наоѓа во североисточниот дел на Италија, на повеќе од 800 километри од Неапол, па многу навивачи на Наполи останаа дома и го следеа натпреварот на нивниот локален стадион Марадона, кој беше специјално опремен со осум огромни екрани.

Американскиот конзулат издаде безбедносно предупредување минатата недела, велејќи дека „спонтаните прослави може да траат повеќе денови“ и предупреди на „густ сообраќај или затворање патишта, значителен огномет за употреба и консумирање алкохол низ градот“.

Полицијата забрани огномет, но тоа не ги спречи навивачите да го осветлат небото на Неапол веднаш штом заврши натпреварот против Удинезе. Властите исто така го забранија сообраќајот со автомобили и скутери од центарот на градот со надеж дека ќе го минимизираат ризикот за јавниот ред.

Уживајќи во ѕвездената сезона, Наполитанците со недели се подготвуваат за прославата на титулата. Стримери, транспаренти, знамиња, шалови и картонски реплики на денешните фудбалери на Наполи, вклучително и нигерискиот напаѓач Виктор Осимхен и грузиското крило Квича Кварацхелија, го украсија центарот на градот. Покојниот Марадона, исто така, сè уште е почитуван, славен на маици, транспаренти или тетоважи на навивачите, како и на џиновски мурал на Плоштадот на чудата во Неапол, кој стана главна атракција во одбројувањето до титулата.

 

 

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.