Вистинско чудо: Актерката Клаудија Раја природно забремени на 55 години и покрај тоа што веќе е во менопауза

Клаудија Раја успеала да забремени по природен пат на 55 години, иако минувала низ менопауза. Тоа е многу блиску до светскиот рекорд бидејќи најстарата природна бременост е регистрирана на 59-годишна возраст. Ова ретко се случува и има значителни здравствени ризици. Но, актерката имала среќа – има здраво момче, а родителите се воодушевени.

 

Клаудија Раја го започнала своето патување до славата на бразилската модна писта во нејзиното детство. Сепак, телевизијата ѝ донесе вистинска популарност кога се појави во 1985 година. Оттогаш, таа е добро позната актерка, пејачка, танчерка и продуцент.

 

Приватниот живот на актерката беше доста раздвижен. Таа сега е во брак по трет пат. Нејзиниот прв сопруг беше актерот Александар Фрота, но се разведоа три години подоцна. Пет години после тоа, таа повторно се омажи за Едсон Целулари. Имаа две деца, син Енцо (сега 25) и ќерка. Софија (20). Нивниот брак траеше 16 години додека не се разведоа во 2010 година.

 

 

Третиот сопруг на Клаудија е Џарбас Хомем де Мело. Тие почнаа да се забавуваат веднаш откако таа се разведе и беа заедно повеќе од 10 години. Двојката се венча во 2018 година. Џарбас нема деца од претходните врски, па затоа разговарале за можноста да имаат заедничко дете

Кога Клаудија разговарала со лекарите за зачнување бебе, дознала дека веќе е во менопауза, која започнала кога имала 50 години. Немало надеж дека ќе има дете по природен пат, па решиле да се обидат со ин витро.

„Го направив 5-неделниот третман со естроген, што е многу хормони, навистина е тежок. Реков: „Ќе пробам еднаш. Ако е, во ред. Ако не, ќе разберам“. Она што се случи е дека ембрионите не се формираа“.

 

По овој неуспех, Клаудија одлучила дека тоа нема да се случи и престанала да зема хормони. Но, три месеци подоцна, лекарите ѝ рекле дека повторно има овулација и дека треба да внимава ако не сака повторно да забремени. Раја мислела дека нејзините 55-годишни јајца повеќе не се одржливи, па затоа не го променила својот животен стил. Таа отишла на патување со своите деца, пливала во морето и ја бојадисала косата.

 

Кога се вратила од патувањето отишла на клиника, а докторот ѝ препорачал да направи тест за бременост. Актерката не можела да поверува. „Кога докторот ме праша за бета, тест за бременост, јас реков: „Дебе, ти си навистина луд. Од каде го добивте ова? Имам 55 години“. Но, таа го направила тестот и се покажало дека е бремена 10 недели.

 

Кога Клаудија ја дознала веста, била многу изненадена, но и среќна. Чувствувала наплив на сила бидејќи таа и нејзиниот сопруг толку многу сакале дете. Во септември 2022 година, таа ја сподели веста со своите фанови на социјалните мрежи. Сепак, не сите го сфатија тоа добро. Актерката се соочи со бран критики и се изјасни за поголема емпатија. Но, таа не дозволи да биде погодена од ваквите коментари.

„Оставете ги луѓето да имаат деца кога сакаат, нека забременат кога сакаат да забременат. Се разбира, ретко е да се забремени на оваа возраст, но постои“.

 

На 11 февруари 2023 година, Клаудија роди машко бебе. Среќните родители решиле да го крстат Лука. И покрај ризикот од компликации поради возраста на мајката, и таа и малиот син се добро. „Тој пристигна овде на 11-ти февруари, барајќи го својот простор. Попуштивме. Светот, оттогаш, има нова промена за нашето семејство. Преполни сме со среќа и љубов!“

 

Клаудија го роди своето трето дете на 56 години и тоа е вистинско чудо. И покрај здравствените ризици и критиките од другите, сè помина добро. На ова семејство ни останува само да му посакаме среќа и на бебето добро здравје.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.