Владата го покри Лондон со камери за да им наплаќа на луѓето ако автомобилот е стар и повеќе загадува, но овие „нинџи“ најдоа начин да „ги решат“ камерите и добија голема поддршка од народот

Садик Кан ја прошири својата контроверзна политика за да го покрие цел Лондон со камери ULEZ за да ги фаќа возачите кои возат автомобили кои повеќе загадуваат, но народот најде решение како да се оттараси од нив.

 

„Транспорт за Лондон“ изјави дека има повеќе од 3.400 ULEZ камери низ Лондон кои се користат за фаќање на возила кои повеќе загадуваат со скенирање на нивните регистарски таблички и наплата на 14 евра за сите.

Во еден дел од југоисточен Лондон, девет од десет камери се вандализирани според податоците добиени од толпата. Само 29 од 185 камери кои се инсталирани во Сиденхам работат.

 

Проширувањето на ULEZ наиде на противење од борците кои тврдат дека наплатата од 14 евра е данок за сиромашните и работничката класа кои не можат да си дозволат да ја платат цената или да ги заменат своите постари автомобили.

Додека повеќето автомобили на бензин регистрирани по 2006 година ги исполнуваат стандардите за емисија, RAC [преку DVLA] заклучи дека 25% од автомобилите, околу 700.000, и уште 160.000 комбиња и камиони нема да бидат усогласени со овие стандарди.

 

Снимките што кружат на социјалните мрежи покажуваат луѓе „нинџи“ како експресно ги сечат камерите од семафорите. Вандалот што е на ова видео и неговите соучесници се опсипани со пофалби од некои коментатори кои го прогласија за „брилијантен“ и сугерираат дека некој треба да го части овој човек кригла пиво.

Некои го повикаа да „продолжи со добрата работа“, но не сите се согласија – еден од нив се појави дека сугерира дека со уништувањето на камерита ULEZ ќе се загрозат животите на децата.

 

Помеѓу 1-ви април до 31-ви август, Метрополитанската полиција снимила 510 кривични дела поврзани со камерите на ULEZ, при што 351 од нив биле оштетени и 159 украдени. А владата вели дека ќе ги врати камерите најбрзо што може и секаков вандализам ќе биде казнет.

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

  • Пеце напиша:

    Така треба во секоја држава,народот со свои мерки и методи да се бори против недемократските потези на било која влада

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *