Внатре во „Куќата на вода“: прекрасниот островски хостел каде што можете да скокате директно од креветот во Карипското Море

Повеќето би се согласиле – има нешто гламурозно во пристигнувањето во хотел со глисер, без разлика дали се работи за блескав имот со пет ѕвезди или камп со шатори.

Така, возбудлив почеток на престојот во Casa en el Agua во колумбискиот архипелаг Сан Бернардо во Карипското Море е загарантиран – бидејќи единствениот начин да се стигне до овој хостел е со брод.

 

Како што сугерира неговото шпанско име, што значи „Куќа на вода“, тој е опкружен со вода.

30-годишната дрвена куќа се наоѓа на бетонска основа и некогаш била викендица. И покрај неговата оддалечена локација – тоа е два часа возење од Картагена, најблискиот град – привлекува туристи од целиот свет.

За да стигнат таму, посетителите можат да изберат помеѓу два или пет часа трансфер од Картагена.

 

Еколошкиот хостел со соларна енергија нуди различни соби, од студентски дом со осум кревети до приватни queen и king кревети – со цени почнувајќи од 365.000 колумбиски пезоси односно 90 евра по ноќ.

Како поевтина алтернатива, гостите можат да спијат во импровизирана лежалка за 287.000 COP, 70 евра од вечер.

Нема Wi-Fi или проточна вода, а тоалетите се компост. За туширање, гостите мора да користат кофи со свежа вода.

Генералниот директор на хостелот, Роналдо Хуртадо, вели дека тоа е „совршено“ бегство преку целата година. Тој тврди: „Секогаш е сончево, а водата на Карибите е секогаш топла“.

 

 

Покрај неговата локација, тој вели дека луѓето во хостелот го прават толку уникатен.

„Тие создаваат такво семејно опкружување што, штом ќе стигнете до куќата, ја чувствувате оваа енергија и тоа е почеток на неверојатното време што ќе го поминете со нас“, вели Роналдо.

Како локацијата да не е доволно фасцинантна, гостите можат да учествуваат во различни возбудливи тури, од нуркање околу коралниот гребен до патување до блиските острови Тинтипан, Мукура и Санта Круз дел Ислоте – најгусто населениот остров на земјата.

Во меѓувреме, трагачите на возбуда можат да „летаат под вода“ на турнеја „подвиг“. Учесниците се влечат низ водата со глисер додека се држат за „крилјата“, што им овозможува „да го искусат кристално чистото море од сосема нова перспектива“.

 

 

 

Хостелот нуди и тури за набљудување на планктони, каде што гостите пливаат меѓу биолуминисцентните суштества.

Гостите исто така можат да внесуваат свежа храна, фатена секојдневно – вклучувајќи октопод, риба и рак.

Има бар во кој цел ден има happy hour заедно со „најдобриот лек за мамурлак во Јужна Америка“ нуркање од кревет до море од палубата на првиот кат.

 

Споделувајќи неколку совети до посетителите кои првпат доаѓаат, Роналдо вели: „Носете свежа памучна облека, костим за капење, панталони и кошула со долги ракави за да ја заштитите кожата од инсекти и гранки кои можат да предизвикаат помали повреди и од сонцето“.

Тој вели: „Не само што ќе уживате во убавината што природата ја споделува со нас, туку ќе имате и можност да учите, да ја подигнете свеста и да дејствувате за зачувување и грижа за морето и животната средина“.

Хостелот има оцена со четири ѕвезди на Tripadvisor, при што многумина го поздравуваат како „буквален рај“ и мора да се види кога би имале можност да одите во Колумбија.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *