Во Америка автомобилската индустрија штрајкува, а „Форд” без пардон отпушти над 600 вработени

„Форд” отпушти 600 работници во својата фабрика во Мичиген во петокот – помалку од 24 часа по историскиот штрајк на „United Auto Workers”.

 

 

Членовите на синдикатот на „UAW” во Џенерал Моторс, Форд Мотор и родител на Крајслер Стелантис престанаа со работа на полноќ во четвртокот, со што беше првпат сите три гиганти истовремено да штрајкуваат.
Работниците излегоа од три погони – по една од производителите на големите три автомобили – во Мисури, Мичиген и Охајо, а оние што ги собираа погоните беа пречекани со овации од ентузијастичките колеги членови на синдикатот.
Лидерите на синдикатот бараат зголемување на платите за 40 отсто во текот на четири години, посочувајќи дека нивните шефови добиле слично зголемување на платите.
Мери Бара, извршната директорка на GM, во петокот рече дека синдикатите треба да бидат „реални“ и ја бранеше сопствената плата од 30 милиони долари – зголемување од 34 проценти во текот на четири години.

 

„Мојата компензација – 92 отсто од неа се заснова на перформансите на компанијата“, изјави таа за Си-Ен-Ен.
„Кога компанијата работи добро, сите прават добро“.
Таа рече дека критичарите треба „да го разгледаат целиот пакет за компензација“.
Бара додаде: „Мислиме дека имаме многу конкурентна понуда на маса и затоа сакаме да се вратиме таму и да го завршиме ова“.

Таа рече дека тимот на GM е „најдобар во светот“ и ги пофали дека се „отпорни“, но рече дека е „разочарана и фрустрирана“ поради застојот.
Бара, рече дека GM нуди зголемување на платите до 21 отсто, безбедност на работното место и здравствена заштита.
„Нашиот тим е подготвен да биде на маса и ни треба раководство на UAW за да се вратиме на масата за да можеме да ги решиме овие прашања и да ги вратиме луѓето на работа.
Берни Сандерс, говорејќи на петочниот митинг, возврати: „Јас и велам на г-ѓа Бара, дали имате идеја како вашите работници преживуваат со 17 долари на час?”
Брус Баумхауер, претседател на „UAW Local 12” во Толедо, Охајо, рече дека штрајкот бил одамна одложен.
„Една работа што нè полудува е тоа што минавме низ банкрот со Барак Обама во 2008 година и почетокот на 2009 година“, рече тој.
„И претседателот ни кажа дека мораме да се откажеме од огромни отстапки за тие да добијат поддршка од владата за да ги сменат нивните компании. Ние го направивме тоа”.

  • Васе напиша:

    Ford Motor Company има 173,000 вработени!!! Отпуштиле 600, голем „потенцијал“?

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *