Во Австралија станува НЕПОДНОСЛИВО. Ќесичка чипс од 380 грама чини 321 денар… Дали инфлацијата ќе нѐ збесне и нас?

Чипсовите станаа најновата ставка што беше погодена од осакатувачката инфлациска криза во Австралија, откако една вреќа чипс поскапе на 8,50 долари (321 денар).

Кристина Подолијан пронашла кесичка со чипс со сол и оцет од брендот „Смит“ по таа цена во нејзиниот локален супермаркет.

 

     

 

„Знаете дека инфлацијата силно погоди сѐ, кога вреќа чипс чини 8,50 долари за вреќа од 380 грама“.
И многу други беа шокирани од цената, велејќи дека храната за лекување исто така сѐ понедостапна.
„Инфлацијата ќе ме направи здрав“, одговори едно лице на нејзиното видео на „TikTok“.

Кеј Каламата, од Голд Коуст, рече дека била шокирана кога пронашла кутија Доритос од 280 грама на продажба за 8,90 долари (337 денари).
Многумина рекоа дека сирењето, таблетите за миење садови, „Пепси“ и чоколадото исто така драстично поскапеле.

 

  • Soon напиша:

    Папапа сироти Австралијци еден чипс не можат да си дозволат. Јадењето чипс станало луксуз во Австралија…Ќе треба да одат во Русија, Белорусија во Кина да работат пошто во Австралија за леб ќе трпат.

  • aneta напиша:

    epa dojdi si kaj nas sve e rftino, med i mleko teche sho vikaat severdjanive…

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.