Во Мексико се ОТВОРИ земјата и предизвика огромен јаз што може да „проголта“ цели населби. Кои се причините и што значи ова за населението таму?

Во мексиканскиот град Тула се случи настан кој ги загрижи научниците и корисниците на социјалните мрежи. На периферијата на овој град, кој некогаш бил главен град на моќната цивилизација на Толтеките, земјата се отворила, формирајќи џиновски јаз.

 

 

 

За среќа, во овој инцидент нема повредени, но последиците за геологијата и историјата на регионот може да бидат значителни. Ова не е првпат вакво нешто да се случи во Мексико. Во 2018 година, дел од улица и куќи паднаа под земја во Милпилс, а во 2020 година се појавија огромни пукнатини во близина на пустината Чивахуан.

 

 

Научниците ги припишуваат овие дефекти на тектонските поместувања што се случуваат низ Мексико. Во последните години дел од државата се помести за 45 сантиметри. Се поставува прашањето: дали е ова предвесник на нови и посериозни геолошки настани? Дали постои ризик од активирање на вулкани кои може да се разбудат по дефекти?

 

4

 

Додека научниците се обидуваат да ги откријат причините и последиците од овие настани, на социјалните мрежи веќе се шират теории дека дефектот во Тула не е само природен феномен, туку предзнак за глобални катаклизми. Корисниците на Интернет изразуваат мислење дека планетата ни испраќа сигнали, предупредувајќи за идни катастрофални настани.

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *