Во Мексико Сити сите станаа зомби за еден ден- причината за овој настан ќе ве изненади

Зомби прошетка во Мексико Сити е годишен настан што се одржува на 21 октомври. Организиран од локални хорор ентузијасти, „Zombie Walk“ привлекува луѓе од целиот Мексико Сити и пошироко.

Учесниците се собираат на одредено место за состаноци, често во парк или јавно место, неколку часа пред да започне прошетката. Тие доаѓаат облечени како зомби, покажувајќи ја својата креативност со елаборирана шминка, искината облека и додатоци на тема зомби. Како што започнува настанот, орда зомби излегува на улиците на градот, полека пробивајќи го својот пат низ преполните населби и знаменитости.

Морничавата атмосфера создадена од учесниците ги привлекува љубопитните гледачи, кои често се придружуваат на забавата или се редат по улиците за да го гледаат спектаклот. „Zombi Walk“ не е само за мртовците што одат; вклучува и низа настани и изведби во текот на денот. Музика во живо, танцови изведби и театарски претстави со зомби создаваат живописно и незаборавно искуство и за учесниците и за гледачите.

Во последниве години, Зомби прошетката имаше за цел да поттикне граѓански ангажман и социјални иницијативи. Учесниците се охрабруваат да донесат нерасипливи прехранбени производи или да донираат пари за поддршка на локалните добротворни организации против глад. Така, настанот не само што обезбедува забава, туку придонесува и за благосостојбата на општеството. Без разлика дали сте страствен обожавател на хорор или едноставно сте заинтригирани од морничавата атмосфера, да бидете сведоци на прошетка со зомби во Мексико Сити е незаборавно искуство.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *