Во најлошиот филм на Леонардо Ди Каприо, „Плажата“ од 2000 година, е направена огромна штета на самата плажа, што продукцијата уште не може да ја отплати!

Во филмот „Плажа “ од 2000 година, младиот Леонардо ди Каприо, познат по славата во „Титаник“, игра млад човек кој открива тропски рај во форма на затскриена плажа, дом на заедница на патници.

И покрај неговиот култен класичен статус, „Плажата“ беше критички пропуст – Ди Каприо беше номиниран за наградата „Златна малина“ за најлош актер, а денес филмот се рангира како еден од најлошите филмови на режисерот Дени Бојл. Покрај тоа, оваа главна локацијата на снимањето, лоцирана на островот Фи Фи Ле во јужен Тајланд – останува заглавена во еколошката криза предизвикана од снимањето на филмот помеѓу 1998 и 1999 година.

Во вторникот, Врховниот суд на Тајланд ја потврди претходната одлука за Одделот за тропски шуми да продолжи со рехабилитационите работи на плажата и островот. Исто така, го потврди договорот од 2019 година, склучен меѓу тужителите и двете компании за филмска продукција – „20th Century Fox“ и тајландското филмско студио „Santa International Film Productions“ – за обезбедување 10 милиони бати (околу 270.000 евра) за проектот за рехабилитација, финансиран од американската фирма.

Кога филмската екипа на плажата пристигнала на плажата со бел песок во заливот Маја, пред 24 години за да ги сними најкултните сцени на филмот, тие ја промениле областа што вклучувала искоренување на домашни растенија и воведување вонземски видови – промени за кои локалните власти велат дека сериозно го оштетиле локален екосистем.

Откако наводно му платиле на Кралското шумарство околу 270.000 евра за снимање на локацијата, филмската екипа на плажата направила драстични промени во пејзажот на плажата во обид да создаде посинематична тропска естетика. Грмушките што природно ги имало на плажата, кои го држеле песокот и ја спречувале ерозијата, биле откорнати и заменети со десетици зрели палми кои претходно не биле таму.
Ди Каприо, сега познат по својот еколошки активизам, се обидел да ги увери критичарите во тоа време, велејќи дека островот ќе биде „подобар отколку порано“, до завршувањето на снимањето.

„Од она што го гледам сѐ е во ред. Не видов ништо што било оштетено на кој било начин“, рекол тој .

Но, иако неговиот тим се обидуваше да ја врати плажата во првобитната состојба по снимањето, отстранувањето на палмите, повторно засадувањето на растенијата што ги откорнаа и поставувањето бамбусови огради долж плажата, за да се одржи песокот на место, големи количества песок продолжија да се исфрлаат во морето. По завршувањето на снимањето, сведоците ја опишале плажата како „запуштена сцена со грди бамбусови огради и мртви домородни растенија“, се вели во натпис во„Гардијан“ .

Еколошката штета се влошила во годините што следеле. До 2018 година, познатиот холивудски остров секој ден пречекувал околу 4.000 туристи и 200 чамци.

Заливот Маја беше повторно отворен за посетители во јануари оваа година по повеќе од три години затворање поради рехабилитација, но со ограничување на бројот на туристи и часовите за посета. Сепак, тој беше повторно затворен минатиот месец за уште еден период на реставрација на животната средина, со планови за повторно отворање во октомври.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.