Во САД е спасено куче откако три дена било заробено во пештера со мечка

Куче било спасено по три дена заробено во пештера во Тенеси со мечка тешка 200 килограми, соопштија локалните власти. 

Пожарникарите во Валденс Крик, југоисточно од Ноксвил, реагираа на извештајот за исчезнатото куче Чарли, кое беше пронајдено заробено во тесна пештерска окна во шумата на 10 октомври. Но, кога пожарникар слегол во пештерата за да го спаси кучето, налетал директно на мечка која спиела на околу пет метри под кученцето. Спасувачкиот тим одлучил да постави камера и да почека да види дали мечката ќе замине. Мечката заминала следниот ден и не се вратила во пештерата, што дозволило спасувачките напори да продолжат, изјавија официјални лица. Користејќи систем со јаже, спасувачите се спуштиле во пештерата и го пронашле Чарли, кој го врзале во теме и го извлекле од пештерата. 

Тој за брзо бил повторно соединет со својот среќен сопственик, рекле пожарникарите. За среќа мечката не му наштетила на својот нов цимер.

 

 

 

 

 

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *