„Војна со вештачка интелигенција“ на хоризонтот, предупредува Бил Гејтс

Денес, човештвото е сведок на растечкото влијание на вештачката интелигенција, а технолошките гиганти како Google и Amazon наскоро може да се најдат во минатото, станувајќи „антиквитети“. Оваа изјава ја даде ко-основачот на Мајкрософт, Бил Гејтс. Тоа е објавено од Futurism.

 

Бил Гејтс предупредува на претстојната „војна со вештачка интелигенција“ во која компаниите, големите играчи и стартапите, ќе се борат за своето место под сонцето. Тој предвидува дека наскоро вештачката интелигенција ќе може да обезбеди информации што не можеме сами да ги најдеме и нема да ни бидат потребни ниту пребарувачи како Google.

Интересно е тоа што Гејтс гледа еднакви шанси за победа во оваа борба и за стартапите и за големите ИТ гиганти. Тој нагласи дека би бил разочаран доколку Мајкрософт не земе активно учество во претстојната пресметка.

Сепак, не трчајте пред локомотивата. Гејтс предупреди дека ќе помине некое време додека асистентите со вештачка интелигенција целосно да го заменат Google и другите слични услуги. Сепак, тој е уверен дека роботите ќе можат да ги остават без работа не само канцелариските работници, туку и физичките работници преку употреба на хуманоидни роботи.

Бил Гејтс постојано го следи нивниот напредок. Неговите предвидувања и предупредувања се од голем интерес за заедницата и ни овозможуваат да размислиме каква ќе биде иднината со вештачката интелигенција како главен играч.

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

  • Дончо напиша:

    Кога овој предупредува значи дека сѐ е испланирано.

  • Ljube напиша:

    Ni gi otekovte jajcata so ta vestackata inteligencija

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *