Војните помеѓу свекрвите и снаите се вечни, но после овие приказни ќе си речете „ќути мојата е супер“

Динамиката меѓу снаите и свекрвите може да биде доста сложена. Во повеќето случаи на почетокот се е во ред, но потоа се гледаат вистинските лица. Сепак тоа е животот и учиме да живееме со тие работи, но не и кога станува збор за снаи и свекрви од пеколот.

 

 

1.

На почетокот снаа ми изгледаше како слатко девојче. Мислам, таа го израдува мојот син и тоа беше доволно за да ми се допадне. Но, еден ден, кога бевме да ги видиме, огладневме и ја замоливме да нарача храна. Таа користеше апликација на нејзиниот телефон за испорака и ѝ ги дадовме деталите за нашата картичка.
Се чинеше во ред до неколку месеци подоцна кога забележавме чудни трансакции на нашата сметка. Решивме да истражиме и бевме шокирани кога откривме дека нашата снаа потрошила околу 17.000 долари за нова облека, накит, чанти и луксузни патувања во ресторани. Кога се соочивме со неа, на почетокот негираше, но кога ја притиснале, смело изјави дека има целосно право да го стори тоа. Очигледно овие трошоци ни останаа незабележани околу четири месеци.

2.

Мојот син е оженет веќе три години, а снаа ми е вегетаријанка која дури во еден момент се обиде да стане веган. Кога и да доаѓаа на гости, се погрижував да има нешто погодно за јадење, подготвувајќи јадења без месо. Досега не ги посетивме, бидејќи живееја во мал стан. Меѓутоа, неодамна купија куќа и нѐ поканија на вечера.
Пред посетата ѝ се јавив на снаа ми да ја потсетам за мојата алергија на јаткасти плодови. Шокантно, таа одговори дека секогаш користи јаткасти плодови во своите рецепти, во различни форми и количини и не би ги приспособила заради мене. Понатаму, таа ми предложи да донесам сопствена храна доколку е потребно. Па, јасно ставив до знаење дека ако е така, таа може да ме отстрани мене и мојот сопруг од списокот на гости.

 

3.

Долги години сум домаќинка. Првично, тоа беше затоа што децата беа мали, но дури и како што пораснаа, јас и мојот сопруг не гледавме потреба од промени. Кога првпат ја запознав мојата идна снаа, таа не губеше време, изразувајќи го своето мислење дека да се биде домаќинка не е вистинска професија. Оттогаш, се чинеше дека таа не можеше да одолее да даде коментари за мојот начин на живот.
Кога и да дојдеа на вечера, таа се прашуваше како некој што не работи може да биде уморен. Дури и кога споделував едноставни радости како печење пита, таа го отфрли како нешто за што имав време бидејќи немав работа. На крајот, ја достигнав границата и се соочив со неа, прашувајќи ја дали е љубоморна. Не можев повеќе да го трпам нејзиниот непочитувачки однос и јасно ставив до знаење дека не е добредојдена во мојот дом со такво однесување. За жал, син ми и таа беа навредени од моите зборови, но не можев да продолжам да го трпам нејзиниот недостаток на почит.

4.

Син ми ми се јавува и возбудено ми кажува дека тој и неговата свршеница ќе нè посетат доцна навечер. Тој додава: „Еј мамо, само обидете се да останете смирени“, а потоа нагло го прекинува повикот. Сега, јас не сум човек кој ги крие моите емоции, но не го сфатив баш значењето зад неговото предупредување. Подоцна, кога дојдоа, ја отворам вратата и сè станува јасно. Еве го мојот син, кој нервозно се држи за раката на девојка со забележително голем стомак. Што треба да правам? Се обидувам да ја прифатам оваа нова реалност, но мојата идна снаа не го олеснува тоа.
Знаете што ми рече кога нежно прашав за нивните договори за живеење и финансиските планови? „Ви даваме внук, затоа ја очекуваме вашата целосна поддршка“. Можете ли да верувате во тоа?

 

5.

Не можев, а да не се чувствувам непријатно поради екстравагантните навики за трошење на девојката на мојот син. Без разлика дали станува збор за скапа чанта или брендирани патики, се чинеше дека таа се облекува многу повеќе од нејзините можности за 19-годишна келнерка. И покрај тоа, нашиот однос остана срдечен, па дури и се понудив да им помогнам финансиски во свадбата.
Меѓутоа, работите се променија кога заедно отидовме да купуваме венчаница, а таа избра фустан од 10.000 долари. Нежно ја прашав дали таков екстравагантен фустан е погоден за нивната мала, интимна церемонија. Нејзиниот одговор, „Јас сама плаќам за тоа, па можам да си го дозволам“, не ми одговараше. Додавајќи масло на огнот, нејзината мајка изјавила дека нејзината ќерка е принцеза.
Тогаш ја достигнав мојата точка на толеранција и се соочив со нив, посочувајќи им дека свршеницата на мојот син е келнерка без ни средно образование. Се расправавме и јасно му кажав на син ми дека нема да давам финансиска помош за свадбата. Сакав да се погрижам да не го започнат својот брачен живот давејќи се во долгови, особено ако неговата свршеница инсистираше да се расфрла со скап фустан. Ми се чинеше залудно да нудам помош во такви околности.

6.

Порано ѝ се восхитував на девојката на мојот син – таа е интелигентна, паметна и беспрекорно се вклопува во нашето семејство. Сè се одвиваше без проблеми додека не решија да се земат. Веднаш по славеничката вечера, таа ме повлече настрана и ми спомна колку секогаш го сакала мојот смарагд прстен. Сакаше да ѝ го подарам како свадбен подарок и семејно наследство.
Имајте на ум, ние веќе разговаравме со децата дека ќе им дадеме различни подароци во вкупна вредност од околу 7,700 долари. Јас реков дека нема шанси и завршивме со жестока расправија. Сега и двајцата не ми зборуваат. Мојот син е на нејзина стран, посочувајќи дека имам други прстени.

 

7.

Синот на мојата пријателка беше мамин син и на 35 години, но конечно реши да се земе со една колешка и да живее одвоено. Изненадувачки, тој не ја запозна својата мајка со својата невеста; тој едноставно се пофали колку е убава.
Но мојата пријателка примети дека нешто не е во ред и реши да истражи самата.
Таа успеала да ја дознае адресата на која живеела убавата девојка и ја посетила. Таму започнала разговор со соседот кој исто така имал некои сочни озборувања за убавицата. Се испоставило дека нејзината идна снаа имала 12-годишна ќерка која не живеела со неа, туку со нејзината сестра.
Зошто? Затоа што, како што рекол соседот, „сестрата и онака е бездетна, па може да се грижи за својата внука“. Мојата пријателка шокирана праша за таткото на детето. Одговорот на соседот беше прилично разоткриен: „Па, знаете“, рекол тој со насмевка, „таа е толку убава, толку убава… Таа сè уште не знае кој е таткото!“

8.

Како што се приближуваше денот на свадбата на мојот син, внимателно избрав стилски фустан од корален сатен за таа пригода. Меѓутоа, мојата снаа имаше други идеи. Таа инсистираше да го пробам непривлечниот шифон костим што го избра, а потоа бараше да го носам наместо тоа.
Се прашував што не е во ред со мојот фустан. Дали отворените раменици беа проблем? Се понудив да носам шал за да ги покривам. Но, одговорот на мојата снаа ме запрепасти. Таа тврдеше дека изгледам премногу привлечно во фустанот и дека треба да се облекувам повеќе „соодветно на возраста“.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *