„Вонземјаните би можеле да стапат во контакт со Земјата до 2029 година!“, велат научниците кои ја следат сондата на НАСА која патува низ вселената оддалечена 27 светлосни години

За оние кои се плашеа дека научниците нема да најдат вонземјани во текот на нивниот живот, можеби ќе имате среќа.

Тим на научници од Универзитетот во Калифорнија верува дека вонземјаните би можеле да стапат во контакт со Земјата до 2029 година.

 

 

Во 2002 година, НАСА испрати пренос на радио бранови до сондата „Pioneer 12“ во рутински протокол за да испрати податоци и да обезбеди воспоставување на комуникација.
Овој сигнал, исто така, стигна до ѕвезда оддалечена приближно 27 светлосни години од нашата планета додека преносот се шири кога тие ќе дојдат во контакт со објект.

Истражувачите од „UC“ се надеваат дека овој сигнал бил пресретнат од вонземјани кои вратиле повратен повик на Земјата.
Хауард Исаксон, астроном и коавтор од Универзитетот во Калифорнија, Беркли, го призна преминувањето во „PopSci“: „Ова е позната идеја од Карл Саган, кој ја користел како тема на заплетот во филмот „Контакт“.

 

 

Филмот „Контакт“ од 1997 година, базиран на приказната на Карл Саган, ја раскажува приказната за научник од СЕТИ кој наоѓа докази за вонземјани на далечна планета оддалечена 26 светлосни години од Земјата и избира да го оствари првиот контакт со испраќање сигнали од радио бранови.

Студијата користела сигнали испратени од Земјата до „Voyager 1“, „Voyager 2“, „Pioneer 10“, „Pioneer 11“ и „New Horizons“, мапирајќи каде сигналите можеби се ширеле кога биле испратени во универзумот.

Овие вселенски летала комуницирале со радио антените на мрежата на длабока станица (DSN) со цел да преземаат научни податоци и податоци за телеметрија, се вели во студијата објавена во списанието Публикации на астрономското друштво.

 

 

Мрежата на длабоки станици е меѓународна низа на џиновски радио антени на НАСА кои поддржуваат мисии на меѓупланетарни вселенски летала, плус неколку кои орбитираат околу Земјата. Тимот утврди дека преносите до Војаџер 2, Пионер 10 и Пионер 11 веќе наишле на најмалку една ѕвезда.

Најрано што можеме да очекуваме вратен пренос е 2029 година“, сподели тимот во извештајот.
Се предвидува дека сигналите ќе достигнат еден во 2044 година, а сите негови преноси ќе достигнат 277 ѕвезди до 2341 година.

„Најрано што можеме да очекуваме да добиеме вратен пренос од потенцијален интелигентен вонземски живот со кој се среќаваат преносите на „Војаџер 1“ е 2109 година“, се вели во студијата. Преносите на Војаџер 2 наидоа на два објекти – до кои стигна во 2007 година. До 2336 година, сите 272 ѕвезди во близина ќе бидат достигнати и експертите очекуваат вонземјаните да се вратат на нивниот повик до 2033 година.

 

 

Сепак, некои астрономи не се продаваат на оваа идеја за филмска тематика.

Кејтлин Расмусен, астробиолог од Универзитетот во Вашингтон, кој не е поврзан со весникот, вели за оваа студија за „PopSic“ дека истражувањето е „интересна вежба, но веројатно нема да даде резултати“.

Студијата доаѓа откако се појавија вести за нови НЛО во стилот на Розвел.

 

 • Васе напиша:

  Ми се допаѓа одбраната фотографија за прилогот!
  Од филмот Контакт (1997): Под режисерска палка на Robert Zemeckis, во главните улоги се јавуваат: Jodie Foster (момето од сликата) и Matthew McConaughey…
  А појавувањето на вонземјаните, нема врска со реалноста!

 • aneta напиша:

  kakvi vonzemjani kakvi bakrachi..ahahahha 27 svetlosni godini? bree sho sonda ke bese taa, zivi gluposti…Dajte nekoj meteor da ne aknit so vreme da se spasime

 • Коментирај анонимно

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.