Вонземјаните си рекоа „доста летање ај ќе одиме со автомобил на Земјата“

Lancia Stratos Zero e концепт автомобил на италијанскиот производител на автомобили Lancia. Првпат претставен на Саемот за автомобили во Торино во 1970 година, Stratos Zero беше дизајниран од познатиот дизајнер на автомобили Марчело Гандини и имаше 1,6 L Lancia Fulvia V4 мотор.

Чудниот дизајн на автомобилот го привлече вниманието на автомобилските ентузијасти ширум светот. Тоа беше дури и прикажано во филмот „Moonwalker“ од 1988 година , во кој глумеше Мајкл Џексон. Сепак, се сметаше дека автомобилот е премногу опасен поради неговата големина и форма, па ретко се гледаше на патот.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *