Вселенската трка на милијардерите се вжештува: Џеф Безос доби договор со НАСА од 3,4 милијарди долари, откако на „SpaceX“ на Илон Маск му беше доделен посебен договор од 3 милијарди долари. Па, кој прв ќе отиде горе?

Најавата на Џеф Безос за договор вреден 3,4 милијарди долари со НАСА во петокот, го става еден мал чекор поблиску до праќање човек на Месечината.

 

 

Но, ќе му треба огромен скок за да го победи големиот ривал Илон Маск.

НАСА во петокот објави дека им доделила на Безос и на неговата приватна ракетна компанија „Blue Origin“ договорот како дел од нејзината мисија Артемис да ги врати астронаутите на Месечината.
За жал на милијардерот од „Амазон“, неговиот ривал за истражување на вселената, Илон Маск, треба да го направи истото патување прв – откако НАСА му предаде на „SpaceX“ сличен договор со „Artemis“ во 2021 година.

 

 

Додека Маск и неговата компанија го предводат патот, новиот договор на НАСА со „Blue Origin“ ја загрева вселенската трка меѓу двајцата милијардери, кои поминаа години тргувајќи со желби за нивните соодветни напори да ги водат напорите на човештвото во вселената.

„Одиме на Месечината! Безос во објава на „Инстаграм“. Неговата објава ја задева постојаната човечка станица на Месечината – и сугерира дека неговата мисија е поамбициозна од онаа на Маск.

 

   

 

„SpaceX“ на Маск освои 3 милијарди долари во 2021 година за да ги прати луѓето на Месечината за прв пат од 1972 година. Безос и „Blue Origin“ залудно се обидоа да го добијат тој договор – па потоа започнаа неуспешна тужба за да ја поништат одлуката.

Безос и „Блу Ориџин“ не само што поднесоа жалба во знак на протест против победата на Маск, отфрлена од Канцеларијата за отчетност на Владата, туку потоа тужеа пред федералниот суд и повторно загубија.

НАСА рече дека мисиите ќе „истражат повеќе од површината на Месечината од кога било досега“ и дека враќањето на луѓето на Месечината ќе помогне да се спроведе истражување за евентуално лансирање слични мисии на Марс.

 

 

Мисијата „Blue Origin“, „Artemis V“, ќе распореди астронаути назад на површината на Месечината во обид да го истражи нејзиниот леден јужен пол.

Овој нов договор е поттик за Безос, кој од основањето на „Blue Origin“ во 2000 година инвестираше милијарди во компанијата за да се натпреварува за високи комерцијални и владини вселенски договори со „SpaceX“, доминантна сила во лансирањето сателити и човечки вселенски летови.

 

 

„Blue Origin“ и пратениците извршија притисок врз НАСА да додели втор договор за лендер на Месечината за да промовира комерцијална конкуренција и да обезбеди дека агенцијата има резервно патување до Месечината. НАСА на почетокот на 2022 година ја објави програмата за втор договор.

  • Kire напиша:

    Имало гладни и жедни во Африка и низ светот.Заболело ги нив за гладните и жедните.Знаат оти има ГЛУП народ кој ке дава за гладните во Африка. До кога бре ГЛУП народе.

  • hihi напиша:

    ja misla deka porvo ovoj celjavio ca ojt gore-dole

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.