„За време на Втората светска војна тоа е чест случај“ – Жена живеела 80 години со игла во мозокот, а немала поим за тоа. Од тоа како се нашла иглата таму ќе ве полазат морници

Во средата стана познат феноменален случај на преживување на постара жена од Русија која живеела 80 години со игла во мозокот. За време на КТ скен се случило неверојатно откритие. Ова го пренесува Science Alert.

 

Лекарите се уверени дека жената била жртва на неуспешно чедоморство извршено од нејзините родители. Изненадувачки, лекарите решиле да не се обидуваат да ја извадат иглата од мозокот поради страв од влошување на нејзината состојба.

Излегува дека ваквите случаи не биле невообичаени во годините на глад, особено за време на Втората светска војна.

Според лекарите, родителите на жената решиле да го убијат своето новородено дете ставајќи игла во мозокот веднаш по раѓањето. Овој морничав метод се користел за да се сокријат докази за кривично дело. За време на војната, имало значителен недостиг на храна и многу луѓе живееле во екстремна сиромаштија, што можело да ги наведе родителите на таков ужасен чин.

„Иглата влегла во нејзиниот лев париетален лобус, но го немало посакуваниот ефект – девојчето преживеало“, соопшти локалниот оддел за здравство.

Интересно е што иглата се наоѓала во левиот париетален лобус на мозокот на жената, но и покрај тоа, таа никогаш не доживеала главоболки или други сериозни проблеми поради оваа повреда.

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *