„Жал ми е што ја убив мама, но каде ми е пакетот?“ На 10 годишното момче кое си ја застрела мајка си затоа што не му купила „VR“ слушалки, ќе му биде судено како на возрасен, заканувајќи му се 60 годишна казна затвор

10-годишно момче кое е обвинето за убиство на мајка си затоа што одбила да му купи слушалки за виртуелна реалност, изгледа повеќе преокупирано со неговите уреди отколку со убиството, бидејќи му се суди, велат членовите на семејството.

 

 

На момчето од Милвоки му се суди како на возрасен за непромислено убиство од прв степен во убиството на Квиана Ман (44) на 21 ноември, која беше застрелана во лицето во нивниот дом.

Тетката на момчето Ронда Рид изјави во вторникот дека кога разговара со него во притвор, тој тврди дека не се сеќава на пукањето и брзо го префрла разговорот на неговата омилена тема.
Во меѓувреме, бабата на момчето, Луерита Ман, вели дека не може да се натера да разговара со него, велејќи за медиумот: „Се надевам дека ќе го направам тоа еден ден, но во моментов не. Ми зеде нешто многу скапоцено. Не можам да верувам дека го направи тоа“, рече бабата, додавајќи: „треба да плати за тоа што го направил“.

 

Рид вели дека нејзиниот внук повеќе од една година посетувал терапија поради нарушувања на расположението и однесувањето, а дел од неговиот план за лекување вклучувал ограничување на пристапот до електронски уреди.

Таа вели дека момчето „било вознемирено поради одземањето на овие уреди“.
Обвинителите велат дека откако неговата мајка одбила да му купи слушалки „Oculus VR“ од 500 долари, тој ја застрелал во лицето и ја искористил нејзината кредитна картичка за да купи еден од уредите преку „Интернет“.

Момчето потоа наводно и кажало на својата баба дека „жали“ што ја убил мајка му и прашал каде му е пакетот.

На почетокот на овој месец, адвокатката на момчето, Анџела Канингем, побара намалување на кауцијата од 50.000 долари на 100 долари, сума што ја има во неговата заштеда.
„Разговаравме со него за неговата способност да објавува што било“, изјави Канингам пред судот.

 

Законите на државата Висконсин налагаат дека децата на возраст од 10 години ќе бидат обвинети како возрасни за сериозни злосторства, како што е убиство. Доколку биде прогласен за виновен, му се заканува затворска казна до 60 години.

Момчето моментално се наоѓа во малолетнички притвор и не е јавно идентификувано од полицијата или обвинителството.

Тој првично изјавил на полицијата дека пукањето било несреќен случај. Тој тврдеше дека Ман одела пред него додека нишанил кон ѕид за да ја „уплаши“, и случајно ја застрелал во главата.

Тој, сепак, во второто интервју рекол дека намерно нишанил на мајка си.

По пукањето, тој го ставил пиштолот во плакарот и ѝ рекол на својата постара сестра Брајана Мур (26) дека нивната мајка е мртва. Мур тогаш се јавила на 911.

На момчето му било дозволено да остане со семејството, а во првичното соопштение од полицијата се вели дека пукањето било предизвикано од дете кое си „играло“ со пиштол.

Пред шест месеци, како што рекле семејството во полиција, тој наполнил балон со запалива течност и го запалил, предизвикувајќи експлозија во која изгорел мебелот и тепихот.

Кога го прашале зошто го направил тоа, момчето наводно рекол: „Двете сестри ми рекоа да го направам тоа“.

Момчето му кажало на своето семејство дека слуша пет замислени луѓе како разговараат со него, за кои рекол дека се две сестри, една старица и двајца „злобни“ мажи.

Една од сестрите, исто така, во жалбата рече дека нејзиниот брат има „проблеми со бесот“ цел живот и станува „многу лут и глуми лудило“.

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *