Заливот Мекензи- скриеното место во Сиднеј, кое треба да сте навистина „среќни“ за да го посетите

Откриено е тајно место за капење во Сиднеј кое привлекува жители од целиот град. Заливот Мекензи е познат како Залив Меки од оние кои знаат за него, и е сместен меѓу карпите во близина на плажите Бонди и Тамарама на истокот на Сиднеј.

Обично тоа е само карпест залив каде брановите се удираат со карпата, но одвреме-навреме, океанот се повлекува и открива песочен брег, совршен за одмор во сончев летен ден. Неверојатниот песочен брег на заливот се врати, а посетителите на плажата се упатуваат да прошетаат, рибарат и се сончаат пред тој повторно да исчезне. Жителите на Сиднејсајд побрзаа да уживаат во кристално чистите сини води на затскриената оаза бидејќи не се знае колку долго ќе трае песокот.

Социјалните мрежи се преполни со вести дека неостварливата плажа се вратила, при што едно лице вели дека ја посетувало скоро секој викенд со своите кучиња, додека други ја нарекле „парче од рајот“. Некој ги предупреди оние што сакаат да пливаат во заливот Мекензи да го прават тоа со претпазливост и само ако имаат искуство. Се потсетуваат посетителите секогаш да ги следат советите и да пливаат меѓу црвеното и жолтото знаме.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *