Жан Пол Готје е исмеван поради колекцијата на „голи“ облеки кои чинат до 600 евра: „Би било поевтино да се излезе гол!“

Францускиот моден дизајнер објави низа бизарни облеки кои не оставаат ништо на имагинацијата. „Уникатната“ палета на комбинезони, фустани и блузи, прикажува голо тело и сигурно ќе го привлече вниманието на многу минувачи на улица.

 

Има повеќе од 100 дизајни во „Колекцијата за тетоважи“, а најскапата облека, комбинезонот за тетоважа на тело, чини 598 евра.

Неговиот дизајн има гради со прободени брадавици, плус женски интимни делови – на задната страна. Вратот, рацете, колковите и нозете исто така имаат лажна уметност на телото.

 

 

Исто така во колекцијата е и Long Body Tattoo Dress за 590 евра – кој ја има истата шема и верзијата Short Dress за 450 евра, плус костим за тело за 390 евра.

Ако сакате да изгледате како да го соголувате само половина од вашето тело, би можеле да се одлучите за кроп топ верзијата за 320 евра. На веб-страницата Жан Пол Готје е моделирана со долго зелено здолниште.

 

Сите парчиња доаѓаат во два различни тонови на кожа „светло голи“ и „темно голи“, што ги прави да изгледаат реално за секого.

Колекцијата Тетоважи беше откриена на 6 октомври и се вели дека е „инспирирана од архивските колекции на Жан Пол Готје, дизајнирани цврсто да се вклопат во сегашноста“.

На веб-страницата на брендовите пишува „Сите ние имаме спомени вкоренети во универзумот на Жан Пол Готје. Тетоважи, конусни градници, пирсинг… исто толку иконски трикови и украси на телото кои Maison ги ревидира за да понуди ексклузивни реинтерпретации и реизданија. Колекцијата Тетоважи ја истражува својата архива на корсети и парчиња затегнати за кожата за да создаде разновидна гардероба подготвена за градот“.

 

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *