Запознајте ги морските суштества, двојници на овие култни ликови од цртаните филмови- од Хомер кој се крие во песокот, до опасниот воден Пикачу

Саут Парк и Симпсонови се меѓу безбројните носталгични цртани филмови со кои пораснаа многу генерации. Но, дали сте знаеле дека нивната приказна не завршува на малите екрани? Всушност, постојан неколку видови на морски животни кои имаат неверојатни сличности со хероите од цртаните филмови.

 

1. Хомер Симпон

     

 

Позната како „Atlantic Stargazer“, рибата се закопува и се крие под песокот, со лицето само видливо низ зрната. Но, немојте да се залажувате – овој Старгејзер не е мрзелив како неговиот двојник од цртаниот филм. Наместо тоа, веројатно е дека за вечера јаде мали риби и ракови.

За нивна несреќа, оваа риба често користи отров за да ја заврши работата, кој го исфрла во својот злобен залак. Овој отров веројатно нема да убие човек, но ќе предизвика оток што веројатно е исто толку болен како давењето на Хомер.

 

2. Кени Мекормик од Саут Парк

  

Озлогласениот интроверт на Саут Парк изгледа доста добро функционира како безрбетник.

Рибарот, Роман Федорсов, сподели фотографии од необичното суштество, верувајќи дека изгледа исто како Кени да ѕирка од својата портокалова јакна.

„Господи, тие го убија Кени! О Боже! Тие го убија Кени“, се пошегува тој на „Инстаграм“. Откритието на г-дин Федорсов е всушност анемона – близок роднина на медуза и корали. Овие месојадни, водни животни поголемиот дел од својот живот го поминуваат на едно место, чекајќи планктони, риби, па дури и ракови да им поминат на патот. Кога ќе се укаже прилика, анемоните исфрлаат филаменти познати како „нематоцисти“, кои целосно го парализираат нивниот плен.

 

3. Лигњавко од „Сунѓерот Боб“

  

Со лигаво сино „палто“ и исклучително голем нос, овој октопод изгледа неверојатно слично на неславниот мизерен Лигњавко на Сунѓерот Боб. Неверојатната снимка од цефалоподот е снимена од фотографот Џонатон Гордон на Карибите во 2015 година. За неколку секунди, се гледа дека суштеството со осум нозе се префрла од својата камуфлирана состојба во живописна нијанса на тиркизна додека полека се движи низ морското дно.

 

 

4. Краби Пети

 

  

Без разлика дали се работи за мутиран Биг Мек или прилично непријатна Краби Пети, нема сомнеж дека овој чуден примерок изгледа како плескавица. Уште еднаш, ова го сподели г-дин Федорсов, кој исто така го коментираше неговиот не толку „вкусен“ изглед.

„Дали е морски чизбургер со заби? Или Краби Пети?“, напиша тој.

„Krabby Patties“ се измислени хамбургери од „SpongeBob SquarePants“, кои ги служи главниот лик во ресторанот за брза храна „Krusty Krab“. Иако моментално не е јасно што е овој вид, некои коментатори шпекулираат дека можеби станува збор за две морски анемони заглавени заедно. Но, ова не е нешто што лесно може да се види во нашите океани, бидејќи анемоните главно остануваат на едно место поголемиот дел од нивниот живот.

Тие, исто така, се парат и асексуално и сексуално со минирање на сперматозоиди и јајце-клетки преку нивните усти и во морето.

 

5. Пикачу

  

Мистериозната „Thecacera pacifica“ навистина има чудна сличност со Пикачу, светски познатиот лик од Покемон.

Додека овие суштества се наоѓаат низ Индискиот Океан и западниот дел на Тихиот Океан, тие се многу ретко забележани благодарение на нивната минијатурна големина од само еден до два сантиметри.

Иако мали, сепак не треба да се потценат, бидејќи имаат бројни способности како нивниот измислен ТВ близнак. Додека Пикачу исфрла електрични шокови кога е под стрес, овој вид испушта токсини за да се одбрани.

 

6. Риба со три очи

  

 

 

Симпсонови изградија репутација дека несвесно ја предвидуваат иднината. И сега, хит-серијата на „Фокс“ повторно се појави, со епизода од 1990-тите што го отсликува откривањето на мутирана риба со три очи во реалниот живот.

Исто како суштеството на Симпсонови, овој сом бил фатен од води кои биле преполни со толку многу загадување што неговата генетика целосно се променила.

Тешки метали, отпад од катран од јаглен и испарливи органски материи се пронајдени во водата во каналот Гованус, Бруклин – а јадењето на рибата би претставувало голема закана за здравјето на луѓето. Стравувањата од слично мутирани риби се појавија уште еднаш во Јапонија, бидејќи беше одлучено отпадот од нуклеарната централа Фукушима да се испушта во Тихиот Океан.

 

 

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *