Запознајте ја Ивана Бачко: мајка, спортист и уметник, која ни докажува дека сѐ се може, ако се сака!

Запознајте ја Дејана Бачко, уметничка и спортистка која ги надмина предизвиците и постигна успех во светот на уметноста и спортот. Со силна порака за самооткривање и зајакнување, Бачко ја користи својата платформа за да ја подигне свеста за прашања поврзани со попреченост и да ги инспирира другите. Сепак, за Бачко започна ново поглавје, бидејќи неодамна стана мајка, што ја натера да се одмори од работите што најмногу ги сака.

 

1. „Таа го сака своето тело“

 

Дејана Бачко, реномирана српска уметница и спортистка, е родена на 9 декември 1994 година во Нови Сад. И покрај тоа што е родена без горните екстремитети, таа никогаш не дозволила тоа да и го попречи животот. Нејзиното инспиративно патување за самооткривање ја навело да стане успешен уметник и спортист.

Како дете, Бачко ја прашувала мајка си зошто е родена без раце. Но, како што растела, таа сфатила дека нејзината попреченост не ја дефинира или ја ограничува нејзината способност да води исполнета егзистенција. Нејзината желба за живот е главна цел и во нејзиниот личен живот. Таа е длабоко вљубена во својот партнер, фитнес инструктор и заедно уживаат во истражување на нови места и споделување на своите авантури на социјалните мрежи.

 

 

Бачко се приклучила на Друштвото на сликари со уста и стапала на 9-годишна возраст, што ја мотивирало уште повеќе да се занимава со нејзината уметност. Дипломирала на Уметничкото училиште за дизајн во 2014 година, а подоцна се запишала на Академијата за ликовни уметности во Нови Сад. Низ годините, Бачко има одржано самостојни изложби во речиси 20 градови низ различни земји на Балканот.

 

Позната и како „девојка со крилја“, таа стана симбол на зајакнување и упорност во Србија. И покрај тоа што е родена без раце, Бачко се искачи на нови височини и постигна извонреден успех во спортот. Нејзините импресивни достигнувања вклучуваат и светска шампионка во пара таеквондо, историско прво за Србија, кое го освои на Светското првенство во паратаеквондо во Турција во 2019 година.

 

2. „Таа сега се припрема за новата улога на мајка“

 

Во февруари 2023 година, Дејана Бачко достигна уште една значајна пресвртница во нејзиниот живот со раѓањето на своето прво дете. За да се подготви за оваа значајна прилика, таа одлучи да направи пауза од натпреварувањето, што значеше дека ќе ги пропушти Параолимписките игри во Париз 2024 година. Сепак, иако уште некое време нема да се натпреварува, сепак активно ја шири својата порака на социјалните мрежи.

 

Бачко отсекогаш имала страст за уметност, но нејзиниот интерес за спорт е релативно посилен. Таа беше поттикната да се префрли на спорт затоа што сакаше да се натпреварува на Параолимписките игри. Во 2016 година, Бачко почна да вежба пара теквондо и успеа да победи во женската категорија К41 до 47 килограми. Браво, Бачко!

 

„Сите ние имаме одредени потешкотии како лица со посебни потреби“, искрено објасни спортистот. „Но, ако имате добра слика за себе, ако знаете кои сте и колку вредите и дејствувате во рамките на тоа, можете да ги поминете сите негативни мисли и да се фокусирате на позитивните“.

 

Бачко признава дека раѓањето бебе ќе влијае на нејзината спортска кариера. Таа планира да направи пауза пред повторно да започне со тренинзите, што може да влијае на нејзините атлетски перформанси. Сепак, мајката е уверена дека ќе успее да ги надмине сите пречки што ќе и се најдат на патот.

 

Дејана Бачко продолжува да ја користи својата платформа за да ја подигне свеста и да ги инспирира другите. И покрај тоа што направи пауза од натпреварувањето, таа сè уште активно се занимава со своите следбеници на социјалните мрежи. Нејзиниот профил на „Инстаграм“ е исполнет со инспиративни приказни, совети и мотивациони пораки кои ги поттикнуваат луѓето да ги надминат своите предизвици.

  • Tase напиша:

    Одлучете се како се вика Ивана или Дејана…

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.