Запознајте ја новата „Мис Универзум“ Р’Бони Габриел од САД, модна дизајнерка и модел која е штитеничка на жртвите од трговија со луѓе. Погледнете ја галеријата и одлучете дали е таа вашиот фаворит!

Р’Бони Габриел, модна дизајнерка, модел и инструктор по шиење од Тексас, синоќа беше крунисана за „Мис Универзум“.

 

 

Речиси 90 жени учествуваа на натпреварот во конгресниот центар во Њу Орлеанс, Луизијана оваа недела, борејќи се за титулата со натпреварување во неколку категории.

 

 

Г-ѓа Габриел, за која официјалните лица рекоа дека е првата Филипинска Американка што ја освоила Мис на САД, ги затвори очите и ги стегна рацете со второпласираната Мис Венецуела, Аманда Дудамел, во моментот на драматичното откривање на победничката, а потоа бликна по објавувањето на нејзиното име.
Одекна силна музика и ѝ беше врачен букет цвеќе, обвиткан во појасот на победничката и веднаш беше крунисана со дијадема на сцената на 71-от натпревар за „Мис Универзум“.

 

 

 

Втората придружничка беше „Мис Доминиканска Република“, Андреина Мартинез.

Во прашањата и одговорите на последната фаза од натпреварот за трите финалистки, г-ѓа Габриел беше прашана како би работела за да покаже дека Мис Универзум е „охрабрувачка и прогресивна организација“ доколку победи.

 

  

„Би ја искористила титулата за да бидам трансформациски лидер“, одговори таа, наведувајќи ја нејзината работа користејќи рециклирани материјали во нејзиниот моден дизајн и предавајќи шиење на преживеаните од трговија со луѓе и семејно насилство.

 

 

„Толку е важно да се инвестира во другите луѓе, да се инвестира во нашата заедница и да се користи вашиот уникатен талент за да се направи разлика. Сите ние имаме нешто посебно и кога ги засадуваме тие семиња на други луѓе во нашиот живот, ги трансформираме и го користиме тоа како средство за промена“.

Во кратка биографија објавена на веб-страницата на организацијата се вели дека таа е и извршен директор на сопствената линија за одржлива облека.

Мис Курасао, Габриела Дос Сантос и Мис Порторико, Ешли Карино, ги заокружија најдобрите пет финалистки.

 

 

Зборувајќи за настанот, градоначалникот на Њу Орлеанс ЛаТоја Кантрел рече: „Градот Њу Орлеанс и организацијата „Мис Универзум“ споделуваат заеднички вредности за славење на инклузијата, културата и зајакнувањето на жените. Поранешните делегати и победници на „Мис Универзум“ станаа хирурзи, дипломати, политичари и деловни лидери и сите тие се залагаат за социјални каузи кои се важни за нив“.

 

 

  

Речиси 90 натпреварувачки од целиот свет учествуваа на натпреварот,  вклучувајќи „лични изјави, длабински интервјуа и настапи во вечерни тоалети и костими за капење“.

Како и секогаш, една од најпопуларните категории беше кругот на националните носии, во кој натпреварувачите излегоа на сцената во облека што ги претставуваше нивните матични народи.

 

 

Мис Велика Британија, Ноки Симбани носеше елегантна бела тоалета со сребрени и сафирски дијамантни детали и раскошна кадифена смарагдна наметка со крзно.

 

 

 

 

26-годишната девојка од Дербишир носеше и мала сребрена круна, која изгледаше како да се однесува на покојната кралица Елизабета Втора додека таа ја претставуваше Велика Британија пред светот.

Минатогодишниот победник беше Харнааз Санду од Индија.

  • Pero напиша:

    abe i marsovka moze da izberat ama od rusinka/ukrainka poubava nema…

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.