Запознајте ја победничката на првиот натпревар за убавина со вештачка интелигенција, откако ја победи конкуренцијата од 1.500 компјутерски генерирани жени и „си лапна“ 13.000 долари

Повеќе нема потреба да бидете некоја убавица или воопшто женско за да победите на натпревар за убавина, треба само да имате добри дизајнерски, програмерски и слични вештини.

Кенза Лејли, компјутерски генериран марокански „инфлуенсер“, стана победник на „Fanvue World AI Creator Awards“.

Тимот зад Кенза ја победи конкуренцијата од 1.500 други компјутерски генерирани жени за да ја добие наградата од 13.000 долари.

Судиите изјавија дека се импресионирани од напредната технологија зад ѕвездата со вештачка интелигенција, како и од нејзината привлечна „личност“.

Прифаќајќи ја наградата, креаторот на Кенза рече: „Победата на Мис вештачка интелигенција уште повеќе ме мотивира да продолжам со мојата работа за унапредување на технологијата за вештачка интелигенција“.

 

Наградите Fanvue World Creator AI беа лансирани со цел да се создаде првиот избор за убавина за „AI инфлуенсерската индустрија“.

Учесниците беа оценети според нивниот реален изглед и технолошката моќ, како и нивната моќ на социјалните мрежи.

На второ место беше вештачката интелигенција наречена Лалина, чиј Инстаграм тврди дека нуди „елегантни вибрации со допир на заведување“ на нивните 93.000 следбеници.

На третото место се најде Португалката Оливија Ц, инфлуенсерка за патувања, чии компјутерски генерирани слики честопати го прикажуваат моделот на различни локации низ светот.

Второпласираните ќе добијат дел од она што останува во наградниот фонд од 20.000 долари за нивните напори.

 

Додека другите натпреварувачи импресионираа, Кенза се издигна над остатокот од толпата благодарение на нејзината уникатно напредна вештачка интелигенција и импресивни 190.000 следбеници на Инстаграм.

Напредната технологија на Кенза овозможува вештачката интелигенција да се појавува во низа малку вознемирувачки видеа, зборувајќи на седум различни јазици, па дури и одговарајќи на обожавателите во реално време.

 

За да ја прослави нивната победа, креаторот на Кенза објави видео говор генериран со вештачка интелигенција.

Кенза вели: „Неверојатно сум благодарна за оваа можност да им се заблагодарам на креаторите на вештачката интелигенција и страсно да се залагам за позитивното влијание на вештачката интелигенција. Ова патување беше доказ за моќта на иновациите, соработката и подигнувањето на стандардите за да се обликува нашата иднина“. Ќе ја продолжам мојата мисија за зајакнување на жените ширум светот, вклучувајќи ги и оние во Мароко и арапскиот свет, и засилување на нивните гласови во технолошката индустрија“.

 

Ко-основачот на Fanvue, Вил Монаж вели: „Огромни честитки до Кенза и сите други. Глобалниот интерес за оваа прва награда од Fanvue World AI Creator Awards е неверојатен. Концептот на наградите ги стави Креаторите на вештачка интелигенција во центарот на вниманието како никогаш досега – и навистина сме возбудени за иднината на наградите и за тоа каде одиме понатаму“.

Иако идејата за натпревар за инфлуенсери со вештачката интелигенција сега изгледа чудна, оние кои стојат зад конкуренцијата веруваат дека може да прерасне во огромна индустрија.

Fanvue проценува дека индустријата би можела да вреди 1 милијарда евра до крајот на оваа година, а креаторите ќе се појават низ целиот свет.

 

 

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *