Застрашувачки, луди и несреќни слики од мајката природа кои ја покажуваат нејзината дива страна

Ние луѓето сакаме да мислиме дека сме одговорни за планетата на која живееме. Мислиме дека ја имаме контролата. Но, дали имаме контрола?

Научната заедница, всушност, се приближува кон идејата дека влеговме во нова фаза од историјата на Земјата – фаза во која нашата активност стана моќен агент на геолошки промени, еднаков на другите големи сили на природата кои градат планини и обликуваат континенти. Предложеното име за овој период што се појавува е „Антропоцен“ или доба на човештвото.

Но, природата не се грижи за тоа. Ништо не отстапува и нè потсетува на својата моќ секогаш кога има прилика. Од суши и шумски пожари до земјотреси и поплави, има и многу алатки за да го стори тоа.

Затоа, ние решивме да составиме листа на слики, покажувајќи колку хаотична може да стане нашата околина.

1. Значи, неодамна имаше малку дожд во Ирска.

 

2. Силниот дожд ги претвори скалите во водопад.

 

3. Ова дрво било погодено од гром пред 3 часа.

 

4. Експлозија на кедрово дрво од невреме.

 

5. Гром удри во тротоарот.

 

6. Мојот пријател леташе од Феникс минатата ноќ. Ја пропушти бурата од прашина.

 

7. Сестра ми изнајми стан овде на север од Исланд за Божиќ. Ова е нејзиниот поглед.

 

8. Изгледот на претстојната пропаст.

 

9. Ова дрво се урна на многу чуден начин од тежината на снегот.

 

10. Над 4 метри снег во скијалиштето Риксгрнсен во северна Шведска.

 

11. Небото во Мурсија, Шпанија, стана портокалово поради прашината од Сахара.

 

12. Кога е вашата станица и се отвараат вратите и го гледате ова.

 

13. Посветеност на фановите на Бафало Билс.

 

14. Ураганот Метју го направи ова на плажата во Дејтон.

 

15. Добредојдовте во Нарнија: Два дена дуваа силни ветрови покрај езерото Ири и ги замрзнаа домовите покрај плажата во Хамбург, Њујорк.

 

16. Паѓаше град и еве што направи на мојот автомобил.

 

17. Еве што се случува во мојот роден град кога не ја оставаш славината да тече во зима. Пукнаа цевки во Вотертаун, Њујорк.

 

18. Претпоставувам дека денес не возам никаде.

 

19. Ветровите во Индијана ја заглавија масата во ѕид.

 

20. Малку ветровито денеска.

 

21. Ме боли кога го гледам…

 

22. Мајката природа одлучи дека ова BMW треба да биде кабриолет.

 

23. Пред да зафати песочна бура.

 

24. Вееше малку снег.

 

25. Молња ми го разнесе моето поштенско сандаче минатата ноќ, од сите нешта.

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.