Застрашувачки начин на кој хакерите можат да ги украдат вашите банкарски податоци и фотографии користејќи го вашиот Wi-Fi

Постојат голем број начини на кои хакерот може да го искористи вашиот Wi-Fi и да пристапи до сите ваши чувствителни информации – и тоа е многу полесно да се забележи отколку што мислите.

Технолошката компанија Aura ги натера луѓето да ги разгледаат знаците дека можеби сте хакнати.

Ако тоа навистина се случи, овие странци ќе пристапат до вашите приватни, лични информации, вклучително и банкарски податоци, па дури да стигнат и до приватни разговори што ги имате со вашите родители, семејството или најблиските.

Но, постојат пет знаци кои можат да откријат дали вашиот Wi-Fi е хакиран или не.

 

Намалена брзина на интернет

Ненадејно и ненормално забавување на вашата врска со интернет може да сигнализира дека хакерите го таргетирале вашиот рутер, особено ако обично нема проблеми со вашиот интернет провајдер.

Откривање на непознати уреди или IP адреси

Уредите кои можеби нема да ги препознаете може да послужат како знак дека има сајбер крадци кои гледаат во вашиот рутер за да пристапат до чувствителни информации.

Ако видите дека ова се случува, треба да се најавите на IP адресата на вашиот рутер (обично на самиот рутер) и да ја прегледате листата на поврзани уреди за да видите дали се појавуваат некои непрепознатливи.

Лозинката за Wi-Fi ненадејно се смени

Ако ова се случи од ведро небо, постои можност да има врска со хакерска активност.

Овие досадни хакери обично ќе ги променат вашите детали за најавување откако ќе го пронајдат патот низ рутерот, така што не можете сами да влезете и да го решите проблемот.

 

Нов или непрепознат софтвер на вашите уреди

Ако забележите некој нов необичен софтвер на вашиот уред, тоа може да биде показател за хакерска активност, бидејќи тие се насочени кон вашиот рутер и потенцијално инсталиран малициозен софтвер.

Чудна активност во вашиот интернет прелистувач

Тоа е нешто што речиси сигурно ќе го забележите – ако вашиот прелистувач почне да ве носи до чудни веб-локации, хакерите можеби ги смениле поставките на вашиот систем за име на домеин (DNS) и почнуваат да се појавуваат пораки како што се пораки за откуп за кои тврдат дека имаат чувствителни информации/податоци или некои од вашите фотографии, кои хакерите можеби ги превземале вашиот рутер.

Сепак, постојат мерки на претпазливост што можете да ги преземете. Погрижете се да преземете антивирусен софтвер за да ги задржите тие хакери подалеку.

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *