„Зависна сум од носење латекс – луѓето ме покажуваат со прст и се смеат, но јас нема да престанам“

Изабела Шиманска почнала да носи латекс благодарение на нејзиното момче, кое сега е нејзин сопруг. 31-годишната жена првично не била воодушевена, но тоа се променило пред 4 години кога се сретнала со латекс колекцијата на Ив Сен Лоран.

„Се сеќавам на првото парче облека од латекс што го купив – пар панталони од латекс по нарачка од талентираниот моден дизајнер Павел Тумилови. Бидејќи сум голем обожавател на костуми, ја имав оваа идеја да измешам латекс со класични стилови, и едноставно кликна. Тогаш навистина се заљубив во латексот и како тој беспрекорно се вклопува со класичната мода“.

 

Бидејќи носењето латекс може да биде храбар избор, особено во Полска каде што живее таа, Изабела знаела дека надминувањето на заблудите ќе биде предизвик. Таа продолжи: „Модата од латекс често се поврзува со еротика, БДСМ, порно, кинк и фетиш. Многу луѓе не носат латекс затоа што се плашат што ќе кажат другите или немаат свест за неговиот потенцијал како легитимен моден избор. Преку моите објави, фотографии, видеа и разговори со луѓе ширум светот, јас учам и им покажувам на другите дека латексот е не само што е удобен за носење кога е соодветно скроен, туку и популарна модна изјава“.

 

Изабела брзо ги наброја модните куќи и дизајнери кои имаат отворена наклонетост да вградат облека од латекс во нивните колекции. „Atsuko Kudo и House of Harlot се познати по своите гламурозни креации од латекс“, рече таа. „Дури и луксузните брендови како Версаче и Ив Сен Лоран (YSL) скокнаа во возот од латекс. Потоа, тука е јапонскиот дизајнер Ацуши Накашима, кој меша латекс со традиционални ткаенини за да создаде уникатен изглед. АВЕЛАНО, исто така, сака да меша латекс со други материјали за привлечна облека“

 

Изабела призна дека модата од латекс може да биде малку скапа – особено кога станува збор за парчиња изработени по нарачка. Сепак, таа сака да истакне дека има повеќе буџетски опции за секојдневно носење, како комбинирање на латекс хеланки со латекс кошула.

„Облеките од латекс обично имаат повисока цена поради тоа од што се направени. Тие се направени од латекс гума, која доаѓа од сок од гумени дрвја (тоа е природниот латекс) или направени синтетички преку хемиски процеси. Изработката на облека од латекс е практичен процес. Секое парче обично е направено по нарачка за совршено да одговара на вашето тело, што значи дека во него влегуваат многу внимателно сечење, лепење и обликување“.

 

Освен цената, грижата за латексот е исто така клучна, а Изабела препорачува да се измие со нежна течност без масло и да се исплакне во вода измешана со лубрикант на база на силикон. „Добрата грижа ја одржува сјајна и елегантна вашата облека од латекс, осигурувајќи се дека ќе остане удобна и свежа со тоа што ќе го спречи создавањето на пот, масла и бактерии“, додаде Изабела.

„Кога првпат се осмелив да носам латекс во јавност, ме погоди бран на негативност. Луѓето отворено ме исмејуваа, а јас јасно се сеќавам како одев по улица во мојот латекс костим, слушајќи смеа и шепоти. За малку ќе се откажев од носење латекс, но благодарение на непоколебливата поддршка од моето момче, решив да ја подигнам мојата самодоверба. Избрав да им се отворам на моите следбеници за мојата страст за латекс и да се борам против заблудите. Изненадувачки, колку повеќе ја споделував мојата љубов кон латексот и ги отфрлав митовите, толку повеќе моите следбеници ме поддржуваа“.

 

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *