Џејмс Веб ја откри најстарата галаксија во Универзумот: Систем на ѕвезди стар 13,5 милијарди години, формиран 300 милиони години по Големата експлозија

Телескопот Џејмс Веб (JWST) на НАСА откри галаксија стара 13,5 милијарди години, која сега е најстарата во универзумот видена од човечки очи.

Галаксијата наречена GLASS-z13 (GN-z13), настанала само 300 милиони години по Големата експлозија што се случила пред 13,8 милијарди години.

Претходниот рекордер, откриен од телескопот Хабл во 2015 година, беше GN-z11 кој датира 400 милиони години по раѓањето на универзумот. JWST сними поглед на GN-z13 со помош на својот инструмент Near Infrared Camera (NIRCam), кој е способен да детектира светлина од најраните ѕвезди и галаксии.

Овој телескоп користи широк опсег на инфрацрвена светлина за да „види“ назад во времето, што се прави со анализа на времето потребно за светлината да патува низ вселената. Додека ја истражуваше областа GN-z13, JWST исто така забележа GN-z11.

Научниците од Центарот за астрофизика Харвард и Смитсонијан во Масачусетс забележуваат дека иако и двете се стари, секоја од галаксиите е многу мала, пишува New Scientist. GN-z13 е широк околу 1.600 светлосни години, а GLASS z-11 е 2.300 светлосни години.

Ова се споредува со нашиот Млечен Пат кој е со дијаметар од околу 100.000 светлосни години. Весникот, објавен во arXiv, забележува дека и двете галаксии имаат маса од една милијарда сонца, што е затоа што тие се формирале непосредно по појавата на Големата експлозија.

  • stevo напиша:

    abe u koj film si vlagate , oni neznaat sto ima na zemjata, neznaat ni 5% od okeanite, ama znaat deka 13 milijardi bilo nesto staro a baska pa i eden kup eksplozii sto se slucile, si trosat pari i si go lazat narodot, tipicno americka prikazna, i nie kako ovci ke veruvame vo toa sto ke ni kazat

  • Жарко Г. напиша:

    И…на крајот на краиштата, што од сите овие „грандиозни“ откритија има светската популација од која 99% гладува!? Само 1% од бесцелно „фрлените“ пари да ги потрошеше NASA за помош на гладните во светот ќе беше настан од милениумски карактер. Вака, со испитувањето на нешто што, ко баеги, ќе ни ги отворело хоризонтите е само уште еден смислен и добро разработен метод на крадење пари од обичните смртници, во прв ред во Соединетите Каубојски Држави.

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.