Земјата да ја покрие „чадор“ со големина на Аргентина? Научниците со ново решение во борбата против глобалното затоплување коешто може да чини ТРИЛИОНИ долари

Климатолозите развиваат сенка како чадор со големина на Аргентина, која би ги блокирала сончевите зраци за да ги ублажи ефектите од глобалното затоплување на Земјата.

Идејата доаѓа од израелски истражувачи кои веруваат дека сенката од еден милион квадратни километри може да ја намали температурата на Земјата за -16 степени целзиусови во рок од две години.

 

 

 

Тимот на Технион-Израелскиот институт за технологија бара 20 милиони долари за прототип, што според нив може да се постигне до 2027 година. Додека истражувачите продолжуваат со предлогот, критичарите велат дека цената на „мегаструктурата“ би била неверојатна – израелскиот дизајн се очекува да достигне трилиони.
Физичарот од Харвард, Ави Лоеб, коментираше за проектот: „Подигнувањето на која било од овие „мегаструктури“ во вселената би било многу скапо и бара голема меѓународна соработка преку прераспределба на средствата од воените буџети за мирни цели“.

Затемнувањето или блокирањето на сонцето за да се излади Земјата е план меѓу многу научници. Во 2021 година, иницијативата од 3 милиони долари на Бил Гејтс откри дека има за цел да испрска милиони тони креда во стратосферата. И минатата година, Белата куќа објави дека е отворена за планови за блокирање на сончевата светлина од ударот на површината на Земјата во обид да се запре глобалното затоплување.

 

 

Иако ниту еден од овие планови не е целосно созреан, тимот во Израел очекува да има прототип во следните три години. Јорам Розен, кој го води планот, изјави за „Њујорк Тајмс“: „Ние од Технион нема да ја спасиме планетата. Но, ние ќе покажеме дека тоа може да се направи“.

Чадорот ќе се состои од лесни соларни едра фиксирани на пловни објекти со соларна енергија. Тимот не сподели детали за материјалите што ќе се користат за иновацијата.

Сузане Баур, докторантка во Европскиот центар за истражување и напредна обука за научно пресметување во Франција, изјави за „Њујорк Тајмс“ дека огромниот чадор ќе биде „астрономски скап и нема да може да се имплементира навреме“.

 

 

Покрај трошоците, соларните бури или астероидите би можеле да го оштетат штитот, „што ќе резултира со ненадејно, брзо затоплување со катастрофални последици“.

Морган Гудвин, извршен директор на непрофитната организација на Фондацијата „Planetary Sunshade“, рече дека сенка е можност во иднина поради падот на трошоците за патување во вселената.

 

  • Zemits machine напиша:

    We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your web site provided us with valuable info to work on. You have done a formidable job and our whole community will be thankful to you.

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *