Земјотресот во Мароко ги алармираше научниците: „Никогаш не се очекуваше толку силен земјотрес на ова поднебје!“

Експертите предупредуваат за можни последователни потреси и за размерите на катастрофата во Мароко.
Мароко ненадејно го потресе силен земјотрес, кој го активираа досега незабележливите сеизмички плочи.

 

 

 

Настанот, кој се случи ноќта на 9 септември, беше проценет на 6,9 степени според Рихтеровата скала и доведе до смрт на повеќе од две илјади луѓе. Оваа катастрофа го шокираше и населението и експертите, бидејќи мароканскиот регион ретко е изложен на вакви природни катастрофи.

Ситуацијата ја пријави главниот истражувач на Институтот за вселенски истражувања на Руската академија на науките, доктор по физичко-математички науки, Сергеј Пулинец. Експертот нагласи дека необичноста на настанот лежи во активирањето на африканските и арапските плочи, кои претходно останаа практично невидливи во сеизмичката активност на регионот.

„Африканскиот континент ретко доживува сеизмичка активност, така што овој настан е од особен интерес. Во Мароко никој не очекуваше такви земјотреси“, истакна Сергеј Пулинец.
Специјалистот предупреди и на можни последователни потреси во наредните денови.

 

 

„Научниците веќе го пресметаа бројот на последователни потреси и нивната можна јачина. Важно е да се разбере дека по силен земјотрес секогаш има природна секвенца на последователни потреси и иако ќе бидат помалку силни, сепак можат да бидат значајни“, потенцира докторот по физика и математика.

По трагичниот настан, кралот на Мароко, Мохамед VI бин ал Хасан, прогласи тридневна жалост во земјата, а започна и операцијата за помош на жртвите.

Сеизмолозите и геодинамичарите продолжуваат да ја анализираат ситуацијата, надевајќи се дека подобро ќе ја разберат природата на овој необичен земјотрес.

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *