Жена чиј сопруг трагично починал од рак пред две години, си го остварува сонот откако откри дека е бремена со негово дете!

Жена чиј сопруг трагично почина од рак на 27-годишна возраст, го исполнува нивниот сон да основаат семејство откако ја искористи неговата замрзната сперма за да зачне дете – речиси две години по неговата смрт.

 

 

Мараја Смит (26) од Хаверхил, Масачусетс, вели дека станувањето родители секогаш било главен приоритет за неа и нејзиниот сопруг Крис Смит – но за жал, тие никогаш не добиле шанса да тргнат на тоа патување заедно.

На Крис му бил дијагностициран рак на синус кога имал само 24 години, а тој на крајот се проширил на неговиот мозок и ‘рбетниот акорд.

 

 

По долга и напорна тригодишна битка со болеста, тој почина во февруари 2021 година, но надежта на Мараја да стане мајка не умре со него.
Тој се погрижил да му се замрзне спермата за таа еден ден да го роди нивното дете, а сега, кога се наближува двегодишнината од неговата смрт, Мараја објави дека чека девојче.
„Пред да почине, му ветив дека ќе го остварам нашиот сон да имаме деца. Оваа пролет, нешто повеќе од две години по смртта на Крис, ќе се роди нашата ќерка“, напиша таа во неодамнешниот есеј за „Insider“.

 

Мараја објасни дека кога на Крис му била дијагностицирана болеста во 2018 година, тој „одбил да започне лекување додека не ја зачува спермата“ за во во случај „хемотерапијата да го остави неплоден“.

„Сакавме да знаеме дека можеме да го имаме семејството за кое сонувавме. За нас беше задолжително да делиме семејство“, продолжи таа.

Додека парот останал оптимист и верувале дека ќе преживее, Мараја објасни дека Крис јасно и кажал дека сака таа да ја користи неговата сперма дури и ако тој не успее.

За жал, работите тргнале на најлош начин веднаш по нивната венчавка кон крајот на 2020 година, и кога тој починал на почетокот на 2021 година, знаејќи дека еден ден таа ќе може да го роди неговото дете било она што и помогнало да ја преброди болката од губењето нејзиниот сопруг.


Мараја откри дека разговарале за нивните идни деца во последните моменти на Крис и дека ветила дека ќе им каже сè за него за тие да знаат колку е посебен и колку напорно се борел.

„Да се ​​стане вдовица на 24 години беше исто толку страшно колку што звучи. Но, имав за што да се борам: ветувањето дека ќе го добијам детето на Крис“, рече таа.

„Ме одржа да продолжам, да се грижам за себе и да работам кон иднината. Ми вдахна живот во срцето и душата. Знаев дека сè уште го имам тоа парче од него. Би можела да го одржам во живот на овој начин за нашето семејство и пријателите“.

 

 

Забременувањето не било лесно – Мараја поминала една рунда на ИУИ, три рунди на ИВФ и доживеала спонтан абортус.
Сега, таа се подготвува за раѓањето на нејзината и ќерката на Крис, но призна дека ќе има измешани чувства кога ќе дојде таа на свет.

 

 

„Цела бременост се подготвував за средба со ќерка ми. Тоа ќе биде момент на огромна радост и тага“, заклучи таа.

„Поминав низ многу и сè уште имам голем предизвик: да направам сѐ од себе за да се уверам дека моите деца го познаваат Крис, без воопшто да можат да го запознаат“.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.