Жена купила фустан за 15 долари од „second hand“ продавница, а всушност би можел да вреди МИЛИОНИ

Како што вели познатата поговорка, ѓубрето на еден човек е богатство на другиот.

Канзас Михалке, креатор на содржини и мајка на две деца од Остин, Тексас, има посебен талент за наоѓање скриени богатства во продавници за производи од втора рака. За време на едно од нејзините редовни шопинг искуства, таа откри нешто извонредно: уникатен фустан кој може да вреди милиони.
Љубовта на Канзас кон продавниците за штедење започнала во нејзиното детство. Нејзиното семејство имало малку пари, па често купувале во оддели за царинење или продавници за сточна храна.

 

 

 

 

„Ние бевме само обични селски луѓе кои одеа директно во делот за царинење или во продавниците за штедење“, рече таа , додавајќи дека никогаш не се срамела од тоа.

Еден ден, додека ја вршела својата вообичаена рутина, Канзас забележала сјајна вечерна тоалета.

„Го видов на фустанот и си помислив: „О, боже, ќе биде многу забавно во ова“, и само го фрлив во количката“, се сеќава таа.

 

 

 

Таа не ја проверила етикетата или цената, мислејќи дека на нејзините ќерки ќе им се допадне.

Кога стигнала дома, Канзас сфатила дека нашла нешто посебно.

„Кога го напишав името на дизајнерот, си помислив: НЕ, ОВА Е ЛУДО!“

Фустанот го дизајнирал Олег Касини, познат шивач од Златното доба на Холивуд. Касини бил познат по своите елегантни дизајни и облекол многу холивудски ѕвезди како Грејс Кели и Одри Хепберн. Михалке купила винтиџ фустан дизајниран од Олег Касини за само 15 долари.

Олег Касини бил легендарен моден дизајнер. Бил познат по своите убави и иновативни креации, а имал и блиски односи со многу холивудски ѕвезди. Во 1950-тите и 1960-тите, Касини беше големо име во американската мода. Негови клиенти беа Грејс Кели, Одри Хепберн, Мерилин Монро, Рита Хејворт, Лана Тарнер и Џина Лолобриџида.

 

 

 

Дизајните на Касини беа познати по нивната безвременска елеганција и внимание на деталите. Тој беше особено познат по фустанот со плашт, кој стана многу популарен во средината на 20 век. Неговите креации беа софистицирани и грациозни, одразувајќи го гламурот на сребрениот екран и високото општество.

Фустанот од 15 долари одлично и прилегал на Канзас, што ја натерало да биде уште повозбудена. Таа го сподели своето откритие на социјалните мрежи, каде што и други споделија свои парчиња брендирани од Касини. Сепак, фустанот на Канзас бил уникатен. Откако ја истражувала етикетата, дознала дека можеби припаѓа на „Колекцијата на црни вратоврски“ на Касини.

 

 

 

„Дефинитивно етикетата е рачно сошиена, бидејќи тие не користеа машинско шиење до 90-тите“, објасни таа.

„Не можам да најдам ништо слично, и затоа мислам дека тоа е она што го прави уште поспецијален“, рече таа.

Иако се надева дека ќе дознае повеќе за историјата и вредноста на фустанот, главната радост на Канзас е да го сподели со своите ќерки.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *