„Жено, ќе ни треба поголем аквариум!“ Британец ја улови најголемата златна рипка во светот и нема да ви се верува колку тежи…

Британски риболовец слави откако ја улови една од најголемите златни рипки во светот.

Џиновската рива, соодветно наречена Морков, тежела неверојатни 30 килограми. Рибата е хибриден вид на кожен крап и којски крап, кои традиционално се портокалови.

 

Се верува дека „морковот“ е стар повеќе од 20 години и бил ставен во езеро на приватна рибарница во Франција, управувана од Британецот Џејсон Каулер кога бил млад.
Но, со текот на годините се покажало како неостварлива риба за ловење и ретко се гледала надвор од водата.

Риболовецот Енди Хекет (42) поминал 25 минути со рибата и бил воодушевен кога ја сврте вагата и ја видел нејзината тежина и беше повеќе од двојно поголема од светло портокаловиот крап од 14 килограми, уловен од Италијанецот Рафаел Бјаџини на југот на Франција во 2010 година.

 

Г-дин Хакет, директор на компанијата од „Кидерминстер“ во Ворчестершир, го фати својот рекордер во езерата Блувотер во Шампањ, Франција.

Тој рече: „Отсекогаш знаев дека „Морковот“ е таму, но никогаш не мислев дека ќе го фатам.

„Знаев дека е голема риба кога ми ја зеде мамката и отиде од страна на страна и горе-долу со неа. Потоа излезе на површина 30 или 40 метри и видов дека е нешто големо и портокалово.

„Беше неверојатно што го фатив, но беше и чиста среќа“.

Риболовецот позираше за да се фотографира со својот улов пред да го пушти безбедно и добро да се врати во езерото. Потоа прослави со шолја чај.

Менаџерот на рибарството Џејсон Каулер рече: „Го ставивме Морковот пред околу 20 години. Таа е во одлична здравствена состојба. Му честитам на Енди за одличниот улов“.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.