Згодната фитнес тренерка Вики Хил споделува специјални совети- како да губите по еден килограм неделно без многу труд, но со конзистентност

Одење 10.000 чекори секој ден е клучот за губење половина килограм неделно, тврди позната фитнес тренерка.

 

 

Вики Хил откри дека одење 10.000 чекори секој ден согорува 500 калории, а 500 калории седум дена во неделата значи вкупно 3.500 калории. Согорувањето на 3.500 калории е еквивалентно на 1 килограм или 0,45 килограми маснотии.

„Дали сакате да изгубите маснотии? Само пешачете повеќе и ќе изгубите до 1 килограм или 0,45 килограми неделно“, рече Вики во виралното видео на „TikTok“ кое е прегледано речиси еден милион пати.
„Ова значи дека енергијата се троши за сè што правиме, а тоа не е спиење, јадење или спортско вежбање. Нормалното секојдневно движење бара енергија, така што без бескрајни интензивни периоди на вежбање, сè уште можеме да се движиме и да согоруваме калории без да се измачуваме“.

 

 

Фитнес тренерот рече дека има уште пет работи кои ќе ви помогнат брзо да ги постигнете целите за слабеење, а првата се однесува на тоа што јадете.

„Имајте 10-25 проценти калориски дефицит со вашата храна, што значи дека јадете помалку калории отколку што согорувате“, вели Вики.

 

  

Исто така, треба да јадете помеѓу 100 и 120 грама протеини секој ден. Добри извори на протеини вклучуваат посно месо, јајца, риба, јогурт и млечни производи. Конечно, Вики рече дека е добра идеја да правите тренинг со отпор – кој вклучува користење на сопствената телесна тежина или тегови – помеѓу три и пет пати неделно.

„Дајте приоритет на конзистентноста“, додаде Вики.

Завршете конзистентна рутина за тренирање секоја недела за да ги зголемите мускулите, да го подобрите држењето на телото и стабилноста и да ги намалите шансите за повреда“.
Вики доби огромен број следбеници на социјалните мрежи за фитнес совети и трикови.

Претходно, таа откри што јаде во еден ден за да ги постигне своите протеински цели, вклучувајќи високо протеински јогурт, пржени јајца и авокадо на тост, чаден лосос, ориз, едамам грав и пилешка плескавица со пченка на кочан.

 

„Пред тренингот, секогаш јадам јаглехидрати за да го поттикнам тој тренинг, давајќи ми ја почетната енергија за добро да ги извршувам повторувањата и со добра тежина“, објави Вики.

„По тренингот, јаглехидратите ќе се погрижат да ги вратите потрошените резерви на гликоген во мускулите. По тренингот, протеинот е добар затоа што ќе помогне во растот и поправката на тренираните мускули“, споделува Вики.