Згодни Германки, големи кригли пиво и еден тон весели луѓе: Како изгледаше отворањето на 188 по ред „Октоберфест“?

Има пиво и милиони луѓе се собраа во главниот град на Баварија за да го прослават официјалното отворање на Октоберфест.
Со традиционалниот крик „Озапфт“ – „Отворено е“ – градоначалникот Дитер Рајтер ја отвори чешмата на првото буре во саботата напладне, со што официјално ги започна 18-дневните прослави.

Весели луѓе облечени во традиционални фустани од ледерхосен и дирндл се собраа на фестивалските терени во Минхен во саботата наутро, исполнувајќи десетици традиционални шатори додека го чекаа своето прво пиво од 1 литар.

Неколку минути пред да се отвори првото буре, среде овации од толпата, Маркус Содер ги праша присутните на фестивалот дали се подготвени за Октоберфест да започне.

„Можам да кажам само едно: ова е најубавиот, најголемиот, најважниот фестивал во светот“, рече тој.

Октоберфест, 188-то издание на фестивалот, трае до 3 октомври и вообичаено привлекува околу 6 милиони посетители секоја година. Настанот беше откажан во 2020 и 2021 година поради владините напори за борба против СОВИД-19, но се врати во 2022 година. Годинава една кригла од 1 литар чини меѓу 12,60 и 14,90 евра, што е за околу 6 отсто повеќе од лани.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *