Жителите пријавиле речиси 2.000 бизарни глетки на небото на Мериленд од 1995 година. Еве пет од најпривлечните за 2023

Мериленд би можела да биде жариште на НЛО , бидејќи од средината на 1990-тите се забележани речиси 2.000 видувања на бизарни објекти на небото.

Жителите на осмата најмала држава во САД пријавиле „црн триаголник со рамно дно“ со зелени светла, „класична летечка чинија“ и пловило во форма на овална форма што „останувало неподвижно околу минута и половина“.

Извештаите за феноменот се собрани во базата на податоци што покажува дека првото забележано видување во Мериленд датира од 15 мај 1946 година – но не било пријавено до јуни 2017 година.

Помодерните глетки, како блескавите „групи“ забележани над Оушн Сити минатиот април, сега се пријавени во базата на податоци за неколку дена.

„Мојата ќерка и јас го кренавме погледот и видовме „четири орби“ како се движат во кружно движење, потоа се вратија на средина, па се ширеа назад“, напиша сведокот од Оушн Сити, кој работи во секторот за одбрана, на базата на податоци за НЛО.

Се наведува дека Калифорнија има најмногу забележани НЛО од која било држава во САД, со повеќе од 15.000 барања. А државата само годинава видела повеќе од 200 објекти.

Мериленд бил сведок на 1.923 инциденти на НЛО, како што е забележано од 1.818 извештаи што ги одржува оваа цивилна база на податоци за НЛО.

Подолу се некои од најпривлечните случаи на Мериленд од оваа година.

5 август 2023 година – Балтимор, Мериленд

Повеќе електрични сини светла, неколку во тесна триаголна формација, лебдеа над дворот во Балтимор, според еден јасно снимен извештај за НЛО до NUFORC.

„Бевме на улица и славевме и забележувам некои силни светла на небото“, напиша сведокот.

„Почнав да снимам затоа што не мислев дека се ѕвезди како што мислеа повеќето луѓе. Обично гледам во небото ноќе и никогаш претходно не ги видов, плус тие полека се движеа низ небото“.

Додека сведокот опиша дека видел „најмалку 10 светла“ за време на гледањето, во текот на видеото од 30 секунди се гледаат најмногу осум или девет.

Иако светлата трепкаат во далечината како ѕвезди, ниту една друга ѕвезда не е видлива на ноќното небо.

 

Бранзвик и Балтимор видеа од НЛО

4 јули 2023 година – Бранзвик, Мериленд

За време на ведрата ноќ на огнометот на Денот на независноста, повеќе сведоци во станбен комплекс во Бранзвик забележале пар светла што трепкале лебдејќи околу нивниот локален огномет.

„Што е тоа? Господе! Што е тоа“ Еден збунет сведок кој го снима настанот може да се слушне како прашува додека синхронизираните светла со брзо движење“ се лизгаат по небото.

„Се случи за време на огномет, но многу лесно да се каже дека не е огномет, ниту авион или хеликоптери во таа формација“, рече сведокот кој го достави својот извештај и видеото од мобилен телефон до NUFORC.

Шемата на летањето беше толку конзистентна помеѓу двете светла што навистина не верувам дека се летаат дронови бидејќи линијата меѓу двете беше апсолутно совршена и воопшто не се менуваше за време на летот.

 

19 март 2023 година – Перивил, MD

Околу една минута во близина на Џексон Стајшн Роуд, еден возач пријавил дека видел „црн триаголник со рамно дно како лета ниско до земјата со слаб звук на треперење“.

„Го запрев автомобилот и го спуштив прозорецот и слушнав тивок звук што доаѓаше од него“, изјави сведокот за NUFORC во нивниот писмен извештај.

НЛО-то тогаш наводно „летало ниско до земјата и се движело навистина бавно“.

Сведокот понатаму го опиша НЛО дека било црно со зелено светло на „секоја точка“ од неговата триаголна форма.

„Добив една матна слика“, изјави сведокот, „кога автомобил застана зад мене и морав да продолжам да возам“.

 

7 ноември 2022 година – Роквил, САД

Еден сведок од Мериленд го видел она што тие го опишаа како „класична летечка чинија, со црна ознака напред“ што се движи многу бавно над куќата на нивните родители во Роквил северно од Вашингтон.

„Ја видов оваа чудна работа како летечка чинија, направив неколку фотографии“, напиша сведокот во NUFORC.

„Го гледав вечерното небо и видов чуден објект“, продолжува нивната приказна, истакнувајќи дека НЛО се чинело релативно ниско“ на небото и се движело многу бавно во споредба со на пример авион.

Во враќањето на НЛО видувањата од средината на 20 век, тие известуваат дека НЛО-то изгледа како класична летечка чинија, со црна ознака на „предниот дел“.

Потоа летечката чинија исчезнала: „Се чинеше дека исчезна откако го снимав и фотографирав 30 секунди“, напиша сведокот.

Иако Девенпорт работи за NUFORC од 1994 година, директорот на групата има малку предвидувања за тоа до што би можело да доведе неодамнешното оживување на интересот.

„Не знам што ни подготвува иднината. Но, јас сум охрабрен што повеќе луѓе се појавуваат и владата го препознава феноменот на НЛО како нешто достојно за нивното внимание“.“, рече Девенпорт.

  • Васе напиша:

    Не ми е јасно зошто овие НЛО се појавуваат само во САД!? Никако да дојдат во Македонија. Па да се објави некоја фотка или видео на интернет! Можеби и ние сме слепи, не гледаме нагоре!? Само право пред себе со проблемите, како да се преживее со секојдневново покачување на цените по маркетите!

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *