Зошто фустанот на Мис Тајланд се разликуваше од останатите фустани на овогодинешниот избор за Мис Универзум? Нејзината приказна е инспиративна и таа е и повеќе од благодарна!

На натпреварот за Мис Универзум, облеката што ја носат натпреварувачките не е секогаш само убава, туку и испраќа порака. Годинава, Мис Тајланд одлучи да облече фустан кој е личен за нејзината животна приказна – тоа беше почит на нејзините родители, кои биле собирачи на ѓубре. Ајде да дознаеме повеќе за Ана Суангам-јам, жената која луѓето понекогаш ја нарекуваат „кралица на ѓубрето“.

 

1. „Од проблемите учиме и се справуваме со нив“

 

Во јули 2022 година, Ана Суангам-јам, 23-годишната убавица, ја освои титулата Мис Универзум Тајланд, осигурувајќи се дека ќе ја претставува својата земја на глобалниот натпревар за Мис Универзум. Многу онлајн критичари се сомневаа во нејзините шанси за победа, бидејќи јавноста генерално претпочита полутајландски жени, додека Ана нема странски родители. Таа вели дека ги видела овие коментари, но тие не влијаеле на неа. На крајот таа ја презеде круната.

 

Кога беше крунисана, таа одржа говор насочен кон луѓето кои страдаат ширум светот: „Не сте единствените кои се соочуваат со очај. И јас бев во очај. Од нашите маки учиме да се приспособиме и да преживееме. Би ве повикала сите да имате доверба во себе и да се кренете повторно да се борите. Ако можам јас, можете и вие “.

Нејзиното детство било тешко, а единствените играчки со кои можелс да си игра биле оние што нејзините родители ги наоѓале во ѓубрето, бидејќи нејзиниот татко беше собирач на ѓубре, додека нејзината мајка била чистач на улици и слугинка. Па, така таа ја заработи ѝ репутација на „Мис ѓубре“.

 

2. „Таа вели дека секогаш ќе им биде благодарна на нејзините родители“

Растејќи, таа се соочила со проблеми – никогаш не излегувала како другите деца, а единствените места на отворено што ги знаела биле ѓубриштата. Таа морала да се грижи за нејзината баба, живеејќи од милостината на другите луѓе. Но, таа се сеќава дека иако играчките ѝ биле од ѓубре, нејзините вредни родители секогаш се погрижувале да и ги поправат. Тие, исто така, ја пратиле во училиште и беа големата сила што ја доведе до успех.

Кога ја освои круната за Мис Тајланд, Ана рече: „Немојте да се ограничувате на местото каде што сте родени. Со доволно одлучност, можеме да го промениме нашиот живот“.

 

3. „За време на натпреварот таа носеше фустан кој беше почит за нејзиното семејство“

Без да се знае нејзината животна приказна, фустанот на Ана може да изгледа како едноставен, сјаен фустан со дијаманти. Но, тој е целосно направен од јазичиња од сода лименки измешани со кристали Сваровски. Таа рече: „Овој уникатен фустан е намерно скроен со фрлени и рециклирани материјали, имено јазичиња од лименки, за да му се претстави на универзумот дека она што многумина го сметаат за безвредно, всушност поседува своја вредност и убавина“.

Во видеото во кое го објаснува концептот на фустанот, дизајнерот Манират рече дека има многу убави фустани во светот, но, тие веруваат дека освен што овој фустан е убав и ја зајакнува самодовербата на носителот, негоава вредност е што е поврзан со приказната на убавицата што го носи. Затоа Ана е единствената личност на светот која може совршено да се вклопи во овој фустан. Овој фустан, наречен „Скриен скапоцен дијамант“, најмногу ја истакнува нејзината личност.

 

Таа се надеваше дека носењето на овој фустан ќе даде изјава за самопочитта. Официјалната страница на „Инстаграм“ за Мис Универзум Тајланд вели: „Упорноста, истрајноста и оптимизмот во неа ја доведоа до голем успех во животот. Ништо никогаш не ја спречува да блесне како скапоцен камен. “

Ана сака да ја искористи својата платформа за да ги засили гласовите на децата од непривилегирано потекло и да направи повеќе добро.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.