Зошто исчезнал животот на планетата Марс? Еве 3 верзии на катастрофата, а која од која е поморничава

Марс, како и Земјата, настанал како резултат на експлозија на супернова, чии парчиња формирале планети околу Сонцето. Но, кога животот сè уште не се појавил на Земјата, тој бил во полн замав на Марс, а непознатите цивилизации гледале со надеж во вселената. И тогаш животот на Марс одеднаш исчезнал. Зошто?

Катастрофата

Всушност, Марс и Земјата настанале приближно во исто време, пред 4,6 милијарди години. Но, тогаш далечната планета напредувала во еволуцијата, на неа се појавиле реки и океани пред да се појават на Земјата. Барем тоа го докажуваат податоците собрани од роверите и фотографиите на Марс.

 

И иако сè уште не најдовме траги од цивилизации, водата и глината на Марс, во комбинација со кислород, биле идеални за развој на живот на Марс. За само 400 милиони години, еволуцијата на Марс поминала низ патека која траеше 2 милијарди години на Земјата. И тогаш одеднаш и целосно животот на Марс се претворил во жолта прашина.

Траги од страшна катастрофа на Марс откри роверот Curiosity, лансиран во 2011 година и сè уште оперира на Марс. Роверот испрати анализа на атмосферата на планетата, каде што беа откриени две половини гас аргон. Едната форма била античка, а другата свежа, радиоактивна.

Научниците велат дека ова е можно само ако има радиоактивна катастрофа од планетарна скала која го уништила кислородот. Односно, Марс пред 4 милијарди години одеднаш го изгубил кислородот, изгубил вода, а живите умреле од задушување. Научниците изнесоа 3 теории за катастрофата.

 

1. Судир со планета или планетаезимална

Само судир со космичко тело со неверојатна моќ може да го затресе Марс, така што ќе допринесе јадрото да се олади, магнетното поле да исчезне, а воздухот „да полета“ во вселената. Ова не е комета, не е метеорит, нивната енергија не е доволна за ова. Метеорит може да го доведе животот на работ на истребување, исто како што метеоритот Јукатан ги уби диносаурусите. Но, не може да го запре моторот на целата планета.

Но, парчиња мртви ѕвезди со големина на Месечината или друга планета лесно би можеле да го убијат Марс во случај на судир. Зашто на почетокот на раѓањето на Сончевиот Систем, овие џиновски ѕвездени отпадници хаотично брзаа во сите правци и не сите планети како Земјата имаа среќа да не им се најдат на патот.

 

2. Џиновски вулкани

Супервулканите на светот, со големина на Хималаите или Москва, беснееја на младата Земја. И тие беа на Марс, на крајот на краиштата, планетите се создадени на ист начин. Денес, атмосферата на Марс е 96% јаглерод диоксид, а научниците веруваат дека истовремената ерупција на супервулкани може да ги исфрли сите резерви на вода од површината на Марс.

Покријте го Марс со континуиран океан длабок 10 сантиметри. А потоа создадете ефект на стаклена градина, изгорете ја целата вода и кислород со зраците на жешкото Сонце.

 

3. Нуклеарна војна на Марсовците

Во поново време, физичарите забележаа дека, според податоците од сегашниот ровер на Марс, целата површина на Марс е покриена со елементи на нуклеарно распаѓање. И во атмосферата има многу гас ксенон-129, кој паѓа во радиоактивен испад по атомските експлозии. Третата теорија е дека Марс умрел како резултат на термонуклеарна војна меѓу неговите цивилизации.

Што и да било, Марс бил сосема поинаков, можеби бил населен. И главното прашање е, каде исчезнале Марсовците ако биле слични на нас? Тие умреле, или можеби се закопале под земја за да избегаат од радијацијата и умреле таму милион години подоцна? Или можеби Марсовците изградиле ѕвездени бродови и побегнале во вселената. А зошто не ни оставиле порака?

  • Goran K. напиша:

    Ne ni ostavile poraka bidejki togash nemalo internet.

  • Hiram напиша:

    Ни оставиле пирамидите низ цел свет но главната информација е некаде под Свингата👽

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *