Зошто луѓето во Јапонија седат на подот за да јадат? Всушност има многу здравствени придобивки, па можеби ќе посакате да пробате и вие

Додека седите, опуштено, на трпезариска маса можеби е многу удобно, но тоа не е нужно најдоброто нешто за вашето здравје. Поминуваме многу време седејќи на работа, а се враќаме дома додека седиме во автомобил или во јавен превоз за да се најдеме повторно како седиме за да вечераме. Но, повеќето јапонски семејства имаат оброци додека седат на подот и најверојатно нема да најдете столици, дури ни во рестораните со 5 ѕвезди во Јапонија.

Ние бевме изненадени кога дознавме дека луѓето во Јапонија јадат седејќи на подот, и тоа не е само затоа што јапонските домови се типично многу мали. Всушност, оваа навика има толку многу здравствени придобивки што можеби ќе сакате да ја пробате.

1. Помага при варење.

Кога седите на подот со скрстени нозе и јадете, без напор правите јога во исто време. Оваа поза со прекрстени нозе се нарекува „лесна“ поза или сухасана, и се верува дека го зголемува протокот на крв во стомакот, помагајќи ви лесно да ја варите храната и да добиете најмногу витамини и хранливи материи. Кога се наведнувате нанапред за да земете храна од чинијата, а потоа се враќате на почетната позиција за да ја голтнете, ги зајакнувате мускулите на стомакот, што, пак, може да спречи надуеност.

 

2. Може да ви помогне да изгубите тежина.

Седењето на подот додека јадете му помага на вашиот вагусен нерв да функционира подобро. Кога вашиот дигестивен систем ослободува хормон наречен лептин, тој испраќа сигнал до вагусниот нерв дека сте сити, а правилната функција на овој нерв може да ве спречи да се прејадете.

 

3. Ве прави пофлексибилни.

Додека седите на стол предолго може да го повредите грбот и на крајот да ги напрегате дисковите во ‘рбетот, седењето на подот ги истегнува колената и колковите. Бидејќи оваа поза ви помага се исправите повисоко со секој залак што го зимате, ве спречува да се свиткате и ги прави грбот и рамената посилни.

 

4. Можеби ќе ви помогне да живеете подолго.

Ако можете лесно да се кренете од прекрстените нозе без никаква поддршка, големи се шансите да живеете подолго. Излегува дека седењето на подот додека јадете и станувате неколку пати на ден е еден од наједноставните начини да додадете дополнителни години во вашиот живот.

 

5. Ги одржува вашите зглобови здрави.

Кога седите на стол долго време, тоа ги прави вашите колкови вкочанети. Меѓутоа, седењето на подот ви овозможува да ги истегнете колковите и глуждовите, правејќи ги зглобовите пофлексибилни. Некои седечки пози, како клекнување и сквотирање, прават вашите мускули да работат дури и кога одмарате, бидејќи ве поттикнуваат да ги вклучите мускулите кои не се активни кога седите на стол.

 

6. Го подобрува вашето држење.

Кога столот не го потпира грбот, ве поттикнува да ги вклучите мускулите на јадрото, што пак има корист од вашето држење. Сепак, погрижете се грбот да биде исправен, а не да се опуштите мрзливо, бидејќи тоа може да доведе до болки во грбот.

 

7. Ви го смирува умот.

Правењето јога додека јадете исто така го смирува вашиот ум. Кога вашиот ум е мирен, можете повеќе да уживате во храната и да јадете само додека не се заситите.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *