Зошто не треба да додавате дополнително сол на вашата вечера? Научна студија откри како солта може да земе голем данок од нас

Постојаното додавање сол во вашата вечера би можело да ве однесе во прерана смрт, сугерира едно големо истражување. Истражувачите следеле повеќе од 500.000 Британци речиси една деценија.

Резултатите покажаа дека луѓето кои секогаш додавале дополнителна сол во своите оброци имале 28 отсто поголеми шанси да умрат пред да наполнат 75 години, во споредба со оние кои никогаш или ретко ја додаваат.

Вишокот на сол во вашиот систем доведува до задржување на водата во крвта, притискање на крвните садови и зголемување на крвниот притисок. Ова може, последователно, да го зголеми ризикот од срцев удар или мозочен удар.

Срцевите болести и мозочните удари се едни од најголемите убијци, убиваат околу 160.000 годишно, а бројот на смртни случаи кај Американците е околу пет пати поголем.

Насоките на NHS велат дека возрасните не треба да јадат повеќе од 6 грама сол на ден. Децата треба да консумираат уште помалку. Сепак, експертите велат дека солта „скриена“ во нашата храна значи дека многу луѓе јадат повеќе сол отколку што мислат.

Клои Мекартур, од Британската фондација за срце, рече: „Ни треба малку сол во нашата исхрана. Но, јадењето премногу може да доведе до висок крвен притисок, што пак го зголемува ризикот од срцев удар и мозочен удар. Иако секогаш е важно луѓето да внимаваат да не додаваат премногу сол во храната, огромното мнозинство сол веќе е во храната пред да ја купиме, што значи дека консумираме повеќе отколку што сфаќаме.“

Натриумот се додава во опсегот на храна, од готови оброци, како инстант супи до сосови за тестенини, за потоа да се направи поубав вкус. Солта, исто така, може да го зголеми рокот на траење и се додава на производи како што се исечени шунки и друго суво месо.

Експертите од Универзитетот Тулејн анализираа податоци од 501.379 луѓе од Биобанк на ОК. На почетокот, луѓето беа прашани колку често посипуваат сол на оброците – со опциите никогаш/ретко, понекогаш, обично или секогаш.

Во текот на просечното деветгодишно следење, беа регистрирани околу 18.474 предвремени смртни случаи (на возраст под 75 години). Околу три на секои 100 луѓе на возраст меѓу 40-69 години умираат предвреме во општата популација.

Новите пресметки за студијата, објавени во European Heart Journal, сугерираат дека едно лице, кое додава дополнително сол, на секои 100 може да умре младо.

Професорот Лу Чи и тимот, исто така, пресметале колку години љубителите на сол си одземале од своите животи, во споредба со оние кои не додавале сол. На 50-годишна возраст, околу 1,5 години и 2,3 години биле намалени од животниот век на жените и мажите кои секогаш додавале сол во храната, соодветно, според пресметките.

Научниците открија дека ризикот од рана смрт е малку намален кај луѓето кои јаделе најмногу овошје и зеленчук.

Професорот Чи напиша: „Дури и скромното намалување на внесот на натриум, со додавање помалку или без сол во храната на трпезата, веројатно ќе резултира со значителни здравствени придобивки.“

Како треба да изгледа една избалансирана исхрана?

  • Јадете најмалку 5 порции од разновидно овошје и зеленчук секој ден. Сите свежо, замрзнато, сушено и конзервирано овошје и зеленчук се вбројуваат.
  • Основни оброци од компири, леб, ориз, тестенини или други скробни јаглехидрати, идеално интегрални.
  • 30 грама растителни влакна на ден: Ова е исто како да се јаде сето следново: 5 порции овошје и зеленчук, 2 бисквити од житарици од целата пченица, 2 дебели парчиња интегрален леб и голем печен компир со кора.
  • Консумирајте некои млечни или млечни алтернативи (како пијалоци од соја) избирајќи опции со пониски масти и пониски шеќери.
  • Јадете грав, мешунки, риба, јајца, месо и други протеини (вклучувајќи 2 порции риба секоја недела, од кои едната треба да биде мрсна)
  • Изберете незаситени масла и намази и консумирајте ги во мали количини.
  • Пијте 6-8 чаши/чаши вода дневно
  • Возрасните треба да консумираат помалку од 6 g сол и 20 g заситени масти за жени или 30 g за мажи дневно.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.