Зошто вашето тело изгледа поинаку во секое огледало во различни гардероби? Верувајте, нема никаква врска со вашата големина!

Една жена ја откри вистинската причина поради која вашето тело изгледа различно во секое огледало во соблекувалната, а тоа нема никаква врска со вашата големина туку со осветлувањето и огледалата.

 

 

Бри Ленехан (26) од Квинсленд влегла во четири различни соблекувални во нејзиниот локален трговски центар и се фотографирала во иста поза облечена во истиот фустан.

„Сите соби се различни. Затоа, бидете љубезни кон себе. Никогаш не знаете кои надворешни фактори се во игра“, објави Бри на „Инстаграм“.
Бри вели: „Но, многу често, она што го гледате не ја одразува реалноста на ситуацијата. Без разлика дали тоа е во огледало, пробување облека или гледање фотографии на интернет“.

 

 

26-годишната девојка рече дека е важно да се запамети дека ние самите сме „најстроги критичари“, се гледаме себеси само во огледала или фотографии кои се дезориентирачки и „осветленоста, аглите, позирањето, огледалата го менуваат начинот на кој ние изгледаме – особено во гардеробите“.

 

 

 

Бри смета дека додека некои продавници користат „манипулација со огледало“ и помеко осветлување за да изгледате добро и „да ги скриете вашите нерамнини“, другите продавници не се мачат – и наместо тоа се одлучуваат за широки огледала или грубо осветлување „што фрла сенка врз вашето тело и ја преувеличува секоја карактеристика“.

Не помина долго време од објавувањето кога повеќе од 59.000 луѓе ја лајкнаа искрената објава на Бри и ја пофалија што ја сподели нејзината порака.

„Ова е толку точно и ви благодарам што го споделивте“, напиша еден од нејзините следачи на „Инстаграм“.

 

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *