Ѕвездите од „Ромео и Јулија“ од 1968 година го тужат „Парамаунт“ за 500 милиони долари затоа што ги „присилиле“ на с*кс сцена кога тие имале само 15 и 16 години и ги снимиле голи без нивно знаење

Ѕвездите од филмот на Франко Зефирели, „Ромео и Јулија“ од 1968 година, тужат поради голата сцена што ја снимиле кога имале само 15 и 16 години.

 

 

Оливија Хуси (71) и Леонард Вајтинг (72) во петокот поднесоа тужба пред Врховниот суд на Санта Моника во Калифорнија, обвинувајќи ја „Paramount Pictures“ за сексуално вознемирување, измама, сексуална злоупотреба и намерно нанесување емоционална вознемиреност.

 

 

Хаси и Вајтинг, двајцата Британци, велат дека Зефирели првично им рекол дека нема да има голотија во филмот. Сепак, на последниот ден од снимањето, тие тврдат дека тој рекол дека филмот „ќе пропадне“ освен ако не изведат сцена голи додека биле нашминкани.
„Она што им беше кажано и она што се случи беа две различни работи“, рече Тони Мариноци, бизнис менаџер за актерите, во нивната изјавата.

 

 

„Тие му веруваа на Франко. На 16 години, како актери, тие го презедоа неговото водство за да не ја нарушат довербата што ја имаа“, рече менаџерот.

„Франко беше нивен пријател, и искрено, на 16 години, што прават тие? Немаа опции“.

Во тужбата се наведува дека парот бил снимен гол без нивно знаење и тие сега бараат отштета за која се верува дека е поголема од 500 милиони долари.
Во тужбата се наведува дека Зефирели им покажал на актерите каде ќе биде поставена камерата, но дека голотијата нема да биде снимена или објавена.

Хаси и Вајтинг мислеа дека „немаа друг избор освен да глумат голи со шминка на телото како што се бараше на последниот ден од снимањето“.

Филмот беше објавен во 1968 година со пофалби од критичарите и на Зефирели му донесе номинација за „Оскар“ за најдобар режисер.

 

 

Тој почина во 2019 година на 96-годишна возраст.
Во изјава за „Variety“, Соломон Грисен, адвокатот на парот рече дека актерите биле многу млади наивни деца во 60-тите кои не разбирале што ќе ги снајде.

Двојката рече дека сцената им предизвикала долготрајна финансиска, физичка и емоционална болка.

Филмот, исто така, ги чинеше Хаси и Вајтинг „доживотно губење на заработка и други бенефиции за вработување и можности за работа“, според жалбата.

„Одеднаш тие станаа познати на ниво што никогаш не го очекуваа, а дополнително беа прекршени на начин со кој не знаеја како да се справат“, рече Гресен.

 

Отштетата од 500 милиони долари што ја бара двојката се совпаѓа со сумата што филмот ја направи од неговото прикажување во 1968 година.

Според „Variety“, тужбата на актерите се потпира на законот во Калифорнија кој привремено го суспендираше статутот на застареност на барањата за сексуална злоупотреба на деца. Тој закон имаше краен рок до 31 декември 2022 година.
Хаси продолжи да ја следи својата актерска кариера, па дури и повторно се обедини со Зефирели за да ја игра Мери, мајката на Исус, во познатата мини-серија на режисерот „Исус од Назарет“ од 1977 година.

 

Во едно интервју од 2018 година, Хаси тврдеше дека Зефирели ја нарекува „Гишки О’Мина“ и дека тој признал дека таа е невозвратената љубов на неговиот живот.

Вајтинг, исто така, продолжи да ужива во кариерата како актер и пејач во неговата родна Британија.

 • Pero напиша:

  denes na ulica da vidis kamerman kako snima nesto, odi butni se pred kamera i ako se vidish na vesti ili bilo kade, spremi im tuzba zasto te snimale bez tvoja dozvola…
  a da vidis nekoj film da se snima i ti si tamu,…spremi milionska tuzba,
  do kade bese asteroidot

 • Aaaa напиша:

  Mnogu brgu im teknalo posle pedesetina godini

 • Коментирај анонимно

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *