Болната страна на с*ксот: Кои се најчестите повреди под чаршавите при испробување на различни пози и алатки?

За повеќето од нас, сексот може да биде невина забава. Но, менувањето на пози и места понекогаш може да биде сосема опасно.

Од гребаници од тепих до модринки, едно истражување сега ги открива најчестите сексуални повреди.
Жените се повеќе склони кон повреди – дури 47 проценти од нив страдаат од некаков несреќен случај во спалната соба, според анкетата на „LoveHoney“ на 1.003 луѓе.
За споредба, само 33 отсто од мажите признале дека се повредиле за време на секс.

 

 

Од оние кои доживеале повреда поврзана со секс, модринките се најчести (33 проценти). По него следеа гребаниците (31 проценти).

Заокружувајќи ги првите 10, тука се најдоа отечени мускули, вагинални солзи, повреди на грбот, алергиски реакции, анални солзи, хемороиди и искривени зглобови.

Експертите велат дека аналниот секс веројатно нема да предизвика нови хемороиди, иако може да ги влоши постоечките грутки. Не е изненадувачки, повеќе од половина од сите повреди поврзани со секс се случиле во спалната соба. Сепак, секоја четврта се случила под туш.

Шантел Отен, сексолог од Мелбурн, даде совети како да ги спречите лудорите во вашата спална соба да завршат со катастрофа во иднина.

Таа вели: „Модринки може да бидат благи до умерени и да се појават кога капиларите под кожата пукаат“.
Секспертот објасни дека „хики, тепање и грубиот секс“ се најчестите виновници за модринки и советуваше „да се пристапи кон овие дела со претпазливост“.

Г-ѓа Отен препорача бандажирање на областа ако имате болка или парацетамол.

За интраутерната инфекција, таа рече дека жените би можеле да го намалат ризикот од заразување, со мокрење и пред и после секс, за да ги исфрлат „несаканите бактерии“ од уретрата.

 

Други тврдат дека нема многу научни податоци кои ги поддржуваат придобивките од мокрењето после однос.

Вагинално кинење, предизвикано од премногу триење или груба пенетрација, доживеале 18 проценти од луѓето кои рекле дека доживеале повреда поврзана со секс.

Секспертот г-ѓа Отен рече: „Важно е да се осигурате дека сте возбудени пред да се вклучите во пенетрација (со прсти, пенис или играчка), полека да ја истегнете областа и да користите многу подмачкување. Секогаш“.

Животот не е целосен доколку не е зачинет со малку еротика. Разбудете ги вашите чувства со жешките но и комични и драматични моменти на каналот Еротика.