Прекрасната планета земја

Србија преку објектив или паметен телефон: Топ 7 локации за совршени фото-спомени

Фотографирањето е една од најважните активности на секое патување. Многу патници избираат дестинација до која ќе патуваат токму поради фотогеничната природа на областа и потенцијалот за добра фотографија. Без разлика колку сте вешти во фотографирањето, без разлика дали претпочитате паметен телефон или фотоапарат, дали знаете како да изберете кадар, фокус или комбинација на бои, постојат

Наколна населба во Охридското езеро е најстарото село во Европа – создадена е пред 6.500, а снабдувала со живот до пред 1300 години!

Археолозите извршија сеопфатно радиокарбонско датирање и дендрохронолошка анализа на примероците пронајдени од дното на Охридското Езеро, каде што се наоѓала праисториската наколна населба Плоча Мичов Град. Резултатите од студијата покажаа дека најстарите примероци на дрво и акумулираниот културен слој датираат од средината на V милениум п.н.е., односно од средниот неолит. Очигледно, населбата била напуштена од

Дивите слонови измислуваат имиња еден за друг и се нарекуваат соодветно така во група. Дали за брзо време ќе можеме да комуницираме со нив?

Студијата, објавена во списанието „Nature Ecology & Evolution“, сугерира дека дивите африкански слонови користат уникатни вокални повици, еквивалентни на човечки имиња, за да се идентификуваат едни со други во сложена социјална мрежа. Истражувачите анализирале околу 470 повици на слонови снимени на две различни локации во Кенија. Користејќи статистички методи, тие открија дека секој од овие

„Портата кон пеколот“ во Сибир се шири толку брзо што може да се види од вселената

Дупка широка 200 хектари и длабока речиси 100 метри во висорамнините Јана во Сибир, позната како „кратерот Батагаика“, се шири побрзо од очекуваното поради климатските промени. Кратерот Батагаика, познат и како „Порта кон пеколот“, настанал кога, „вечниот мраз“, замрзнатата почва во Сибир почнала да се топи. Ова топење ослободиlo многу метан, силен стакленички гас, во

Изолираното племе од Баџао, генетски мутирано за да издржи екстремно долго време под вода, е под закана од изумирање: „Водата и рибите се полни со пластика!“

Малку познатото племе на „риби- луѓе“ кои се способни да пливаат под вода без никакв е под закана. Сантарави Лалисан, 85-годишен постар член на племето од изолираната провинција Тави Тави на Филипините, раскажа како неговиот народ ја усовршил уметноста на слободно нуркање низ безброј генерации. Тој му рекол на Џузепе од „Проектот Среќа“ дека децата

Најевтиното место за одмор во Европа: Рангирана најдобра плажа во Светот, евтина храна и кригла пиво за 100 денари

Ако сонувате за сонце, море и ледени пива тогаш Алгарве во Португалија е местото каде што треба да одите. Ова одморалиште на југот на земјата е прогласено за најевтино во Европа за одмор и петто најевтино глобално од страна на „The Post office“. Според Post Office Travel Money, во просек може да очекувате да платите

Неверојатни факти за најголемите животни што некогаш живееле на Земјата

Кое е најголемото животно на планетата? Одговорот на ова прашање се покажува дека не е најбанален ако го поделите во неколку категории. Покрај тоа, во текот на милиони години еволуција, Земјата била населена со суштества кои се способни да се натпреваруваат за титулата најголеми со сегашните рекордери. Станува збор за најголемите претставници на видови кои

Убавината на Белизе: мала централноамериканска земја, но полна со егзотика

Белизе е компактна, политички стабилна земја со импресивно културно богатство и биодиверзитет. Повеќето области се достапни со автомобил, а сообраќајните знаци предупредуваат на бројни егзотични животни како тапири, јагуари, рептили и армадилоси. Нејзината популарност како дестинација за одмор расте, помогната од фактот што англискиот сè уште е официјален јазик во поранешниот британски Хондурас. Посетата на

Грчки остров на кој никој не живее и егзотични животни слободно шетаат по песочните плажи

Овој остров во Грција е опишан како „бизарен рај на дивиот свет“ со многу „диви животни. Грчките острови се една од најпопуларните дестинации за одмор во светот, со луѓе привлечени од нивните прекрасни песочни плажи и живописни градови. Сепак, постои еден помалку познат остров кој има свои уникатни причини за посета, вклучувајќи ги и животните кои

Зошто ова езеро во Турција е розево и кои се тајните што се кријат длабоко во него?

Розовите езера вообичаено се поврзуваат со далечни дестинации како Австралија и Мексико. Но, има неколку розови езера расфрлани низ Европа, вклучително и една малку позната локација во Турција. Недалеку од Аксарај, на околу два часа возење од Анкара, се наоѓа езерото Туз. Познато и како Туз Гелу, ова турско солено езеро е познато по своите

Морничави нови фотографии покажуваат Тасманиски тигар, 88 години откако е прогласен за изумрен вид. Неверојатна вистина или измама?

Новите фотографии на кои наводно се гледа тасманиски тигар (познат и како тилацин), предизвикаа возбуда кај јавноста, и покрај тоа што суштеството исчезнало пред 88 години.       Сликите ги поделија корисниците на „Редит“, при што некои веруваат дека можат да го покажат вистинскиот ѕвер, додека други се сомневаат дека сето тоа е голема

Едно од најсмртоносните оружја на светот се наоѓа во Амазон: „Племињата таму имаат стрели што целосно ги надминуваат пушките“

Истражувачот Пол Росоли изјави кај подкастерот Лекс Фридман дека племињата имаат „култура на насилство“ што ги прави интензивно непријателски настроени кон надворешните луѓе. Но, тие имаат добра причина за да останат толку изолирани.       Тој објасни: „На крајот на минатиот век, за време на индустриската револуција, имавме ненадејна огромна потреба од гума за

На плажа во Северна Каролина откриен џиновски череп од суштество тешко 40 тони… дали знаете што е тоа?

Голем, морничав фрагмент од череп – со два реда рабови налик на заби – се појави на брегот на Северна Каролина оваа недела. Претставниците на Службата за национални паркови на САД (НПС), која го одржува овој крајбрежен регион на Атлантикот, известија дека фрагментот од черепот бил широк околу 1 метар и висок половина метар, предупредувајќи

ВИДЕО: Статитчно торнадо на студените планини во Кина го изненади светот

Во провинцијата Кингхаи, која се наоѓа на границата со Тибет и го покрива планинскиот венец Кунлун, забележан е чуден феномен. На 7 мај 2024 година, камера сними статично торнадо над врвовите покриени со снег.     Видеото предизвика жестоки дискусии на кинеските социјални мрежи и пошироко. На снимката се гледа како вителот налик на торнадо

Внатре во „пештерата на смртта“: Која е причината поради којашто сѐ што влегува во оваа мистериозна дупка, умира за неколку секунди?

Длабоко во вулканските планини на Костарика се крие смртоносен, но сепак мал отвор на Земјата што проголтува и убива речиси сè што влегува. Локалните жители во провинцијата Алахуела ја нарекуваат оваа пеколна дупка  – Куева Де Ла Муерте, или пештера на смртта на англиски.       Како може толку тесен простор да биде безмилосен

Мега кампот од 58 милиони долари се отвора во наша близина – ќе биде снабден со 180 базени и ќе ви овозможи престој за само 20 евра од вечер

Кампингот, вреден 58 милиони долари, кој може да се пофали со преку 100 базени, официјално ги отвори вратите оваа пролет. Кампинг одморалиштето „Aminess Avalona“, ​​сместено на живописниот остров Паг во Хрватска, е еден од најспектакуларните и најмасовните кампови во Европа. Се протега низ огромен дел од островот и може да се пофали со 300 терени,

Овој град е можеби најефтиниот главен град во Европа и во него ќе уживате во пиво од 1 евро и сместувања почнувајќи од 17 евра за вечер

Прага, популарно туристичко место во Европа, е едно од најевтините места кадешто може да уживате во различни активности за не многу пари. Иако огромни осум милиони туристи ја посетуваат Прага секоја година, таа не е толку преполна како што мислите, така што ќе можете да имате пријатен одмор опкружен со алкохол, култура и бучен ноќен

Во Кина и понатаму се наоѓаат џиновски длабочини кои кријат древни шуми и всушност тие се многу важни. Еве зошто!

Во срцето на карстните пејзажи на Кина, научниците открија масивни длабочини со древни шуми кои играат витална улога во зачувувањето на биолошката разновидност. Овие подземни шуми, познати како tiankeng (кинески за „небесни јами“), се единствени екосистеми изолирани од надворешниот свет.   Една неодамнешна студија објавена во списанието Forests ја открива важната улога на tiankeng во

Научниците открија огромен „океан“ скриен под површината на Земјата

Доколку ја погледнете мапата на светот, би сметале дека човештвото ги открило сите мориња и океани кои ја сочинуваат нашата планета веќе долго време. Сепак, помина само една деценија откако научниците открија огромен океан кој е три пати поголем од сите мориња над копното.       Бидејќи е така, ние сме многу среќни што

(видео) Мистериозни морски суштества беа исфрлени на брегот на Калифорнија, научниците ги советуваат посетителите да се тргнат на страна од нив

Посетителите на плажа беа шокирани кога во понеделникот ги пронајдоа сините суштества на песокот на плажите меѓу Вентура и Сан Диего. Еден куп од нив беа забележани на Њупорт Бич и Лонг Бич бидејќи научниците рекоа дека силните океански струи и ветрови ги донеле на брегот.   Многу корисници се појавија на социјалните мрежи за

Најголемата змија што некогаш ја полазила Земјата: Остатоци од џиновска праисториска змија пронајдени во Индија. Можете ли да претпоставите колку била долга?

Во Индија е откриен нов вид праисториска змија, која можеби е една од најголемите змии што некогаш ја ползела Земјата. Со проценета должина на телото до 15 метри, изумрениот вид може дури и да му конкурира по големина на Титанобоа, сегашниот носител на титулата најголема змија во светот.     Новооткриената змија, член на изумреното

Повеќе од 2.100 луѓе се евакуирани поради ерупција на вулкан во Индонезија

Повеќе од 2.100 луѓе кои живеат во близина на еруптираниот вулкан на индонезискиот остров Сулавеси беа евакуирани во петокот поради опасност од ширење пепел, паѓање на камења, врели вулкански облаци и можност од цунами. Индонезискиот центар за вулканологија и ублажување на геолошката опасност забележа најмалку три ерупции од петокот попладне, при што колоната на ерупцијата

Доколку светот се поплави, само тие ќе преживеат! Неверојатно, но некои бумбари можат да живеат ПОД ВОДА и до неколку дена

Бумбарите изненадувачки можат да издржат денови под вода, според студијата објавена во средата, сугерирајќи дека тие би можеле да ги издржат зголемените поплави предизвикани од климатските промени кои им се закануваат на нивните јами за зимска хибернација. „Опстанокот на овие опрашувачи кои се клучни за екосистемите е „охрабрувачки“ во услови на загрижувачки глобални трендови на

Најубавото гратче на светот ќе ве освои со своите замоци и улици како од бајките и се наоѓа во една европска земја, недалеку од кај нас

Најубавиот град на светот е во Европа и може да се пофали со замоци од бајките, улици со калдрми и полиња со лаванда. Гордес, кој се наоѓа на Монте Воклуз, е на само 45 минути од аеродромот во Марсеј. Температурите во Гордес се 21°C во мај, но се зголемуваат до 31°C во текот на летото.

Не, ова не е Фиџи, Барбадос или Бали – нова летна дестинација не толку далеку од нас, којашто ќе ве освои со својата природна убавина и 200 денари оброк во ресторан

Луѓето кои бараат дестинација за одмор што ќе направи да се чувствуваат како да се во рајот, треба да размислат за прекрасниот град Олудениз, кој се наоѓа на југозападниот брег на Турција. Извонредно убавото летно место е познато по своите светли сини води, епските пејзажи, плажите и сончевото време. Градот достигнува просечни максимални температури од

Внатре во „Куќата на вода“: прекрасниот островски хостел каде што можете да скокате директно од креветот во Карипското Море

Повеќето би се согласиле – има нешто гламурозно во пристигнувањето во хотел со глисер, без разлика дали се работи за блескав имот со пет ѕвезди или камп со шатори. Така, возбудлив почеток на престојот во Casa en el Agua во колумбискиот архипелаг Сан Бернардо во Карипското Море е загарантиран – бидејќи единствениот начин да се

Погледнете го светот одблиску: Неверојатните фотографии од природата коишто освоија награди на Британските награди за фотографија 2023

Британските награди за фотографија 2023 година неодамна ја открија колекцијата на победници на макро фотографија, откривајќи ги неверојатните детали скриени во малите чуда на нашиот свет. Од ливчиња покриени со роса до сложената структура на листовите, овие слики прикажуваат ретко виден универзум на живописни бои и текстури. Овие фотографи вешто ја доловуваат деликатната убавина на

Спектакуларен момент: Стотици бебиња пингвини скокаат од ледена карпа на Антарктикот висока 15 метри за нивното прво пливање

Филмска екипа на National Geographic беше во посета на заливот Атка на ледениот гребен Екстром, кога забележаа приближно 700 царски пингвини како се собираат на работ на карпа. На нивно чудење, пингвините почнаа да скокаат од врвот, пред да сe нурнат во ледените океански води долу. За среќа, пингвините излегоа од акробацијата неповредени. „Овој спектакуларен