Смешни слики

17 фотографии кои ќе си поиграат со вашиот вид, па ќе размислите дали ви треба диоптер

Правењето грешки е нешто низ кое сите сме поминале. Тоа е непроценлив извор на знаење за нас самите, другите луѓе и животот воопшто. Меѓу другото, некои предмети може да ги помешаме со други поради чудните агли или осветлувањето, а се додека можеме да го видиме хуморот во такви ситуации, нашите животи ќе бидат исполнети со

Духовити стрипови за борбите со кои се соочуваме секој ден

Сликарката и илустраторка која живее во Лондон, Наталија Лобанова, црта исклучително искрени стрипови за нашето секојдневие. Нејзините духовити цртежи обично се претставени на едноставен начин, како скици, но тие се полни со вистина за нашата современа култура и општество, како и за нашата перцепција за овие работи. Собравме 10 од најбрилијантните дела од делата на

Баш убаво ти стои, од кај ти е? – 20 чудаци кои имаат сопствено разбирање за што е тоа мода

Ако видите чудно облечен човек на улица, тоа веројатно не е чудак, туку „трендсетер“ – иноватор од светот на модата. Овие луѓе се првите кои ги фаќаат или дури ги измислуваат најновите трендови. Решивме да пишуваме за нив. Ние сакаме стил и мода, но не толку како луѓето во оваа статија.   Тоа е она

Американка украла јајце од зоолошка градина пред 20 години и си одгледала опасно милениче во својот двор

Жителка на градот Буда, Тексас, САД, нелегално одгледувала алигатор од два метри во својот двор и го чувала две децении. Државните службеници за диви животни го откриле предаторот додека истражувале друг случај. Сопственичката на алигаторот признала дека украла јајце од зоолошката градина Animal World & Snake Farm пред 20 години кога работела таму како волонтер.

20+ родители кои посакаа нивните деца да дојдат со упатство за употреба

Родителите знаат дека децата имаат премногу енергија за да им го направат животот здодевен. Вашето дете може да се вознемири затоа што чорапите не му стојат на нозете, или може да ги земе сите пари во вашиот паричник и да ги исецка како салата. И во овој случај, можеби ќе се смеете наместо да плачете

13 ситуации од кои на секој родител му се крева косата на главата

Нема ништо подобро од тоа да станеш родител. Во исто време, нема ништо потешко во светот. Мајките и татковците мораат да се справуваат со бескрајната енергија на децата секој ден, заедно со нивното мислење за работите дома. Но, сепак, многу родители тврдат дека воспитувањето деца е забавно.   „Дали вашите деца го прават ова?“  

22 фотографии кои ќе ви покажат како изгледа вистинска среќа!

Запознавање со вашиот омилен лик од Дизни, гушкање со саканата личност или стекнување нов пријател – радоста е во малите детали! Всушност, тешко е да се фатат тие кратки моменти, но овие луѓе успеаја да ги овековечат засекогаш! Овде ние сакаме да гледаме искрени емоции и го цениме животот за неговите моменти на радост и

„Ги имам најголемите усни на светот, но сакам уште поголеми иако луѓето велат дека ќе пукнат“ – Арно срце, но што правиме со веѓиве?

Андреа Иванова, од Софија, Бугарија, ја започнала својата трансформација во 2018 година, кога, во обид да изгледа како кукла Братц, почнала да ѝ се инјектира филер во усните, вилицата и брадата. Можеме да кажеме дека обидот е неуспешен.   Инфлуенсерката се надева дека ќе постигне нов рекорд со нејзината добро дефинирана структура на лицето, покрај

20 деца чии лица кажуваат сѐ што им се мотка низ глава во моментот

Една од најголемите радости во животот како родител е да најдете неочекуван хумор во најмалите работи што ги прават вашите деца. Без разлика дали тоа е намерно или не, децата понекогаш можат да ве насмеат посилно од ситком. А некои родители имаат среќа да ги доловат овие моменти засекогаш. Овие 20 деца им ги разубавија

15 фотографии (пред и потоа), кои ќе ви покажат колку драстично можат да се променат работите

Честопати можеби пропуштаме мали промени поради тоа колку сме преокупирани со други работи. Сепак, штом ќе ги споредиме трансформациите, не можеме а да не се зачудиме колку е различен крајниот резултат. Овие корисници решија да ги овековечат моментите „пред“ и дефинитивно не зажалија откако ја забележаа разликата. Денес ви откриваме интересни трансформации на луѓе, животни,

Трио „Фантастико“: Снуп Дог, Ед Ширан и Расел Кроу во бекстејџ на мала забава, со цела тегла „сомнителна зелена материја“ на масата

Едниот е контроверзен американски рапер, другиот е пејач од Велика Британија и третиот е еден од најуспешните австралиски холивудски „производи“. И во саботата вечерта, трите света се споија! Снуп Дог (51), Ед Ширан (32) и Расел Кроу (58) се здружија зад сцената во арената Род Лејвер во Мелбурн.     Снуп настапи во арената таа

17 фотографии кои покажуваат дека можете да предвидите сѐ освен децата

Децата се еден од најголемите животни подароци, но како родител, ова доаѓа со голема одговорност. Додека ги воспитуваме нашите деца, сфаќаме дека ниту една книга не може да не подготви за непредвидливото. Од смешни анегдоти до моменти кои ни го полнат срцето, децата секогаш нè учат на нешто различно секој ден. Еве неколку моменти со

20 оптички илузии од реалниот живот кои ќе ви го „поматат“ умот

Перцепцијата е фасцинантна тема што ги збунува научниците и филозофите со векови. Нашите очи и мозок работат заедно за да го толкуваат светот околу нас. Но, понекогаш информациите што ги добиваме може да бидат погрешни. Оптичките илузии и трикови за перспектива се примери за тоа како нашата перцепција може да биде измамена. Ајде да уживаме

НЛО во Холандија: Полицаец бркал шпионска топка, ја фатил и експресно ја „збришал“ летечката машина (фотографии)

Полицаец од холандскиот град Бокстел забележал сомнително НЛО на небото. Со оглед на неодамнешните вести, тој мислел дека тоа е некаква шпионска топка. Без двоумење почнал да ја брка.     И на крајот, Бокстел може мирно да спие, бидејќи храбриот полицаец ја неутрализирал летечката машина. Потерата, инаку, не траела долго, бидејќи на полицаецот му

18 слатки детски моменти, кои во исто време се толку смешни, што греота би било ако не се фотографираат

Децата растат побрзо отколку што некогаш сте си замислувале. Следствено, многу родители се секогаш подготвени со своите фотоапарати или телефони да го овековечат совршениот момент. Секој ден, работите се менуваат, а документирањето на тие промени и нивното зачувување во дигитални или физички албуми е прекрасен подарок за вашите деца, нивните деца и децата на нивните

Толку се лоши што се урнебесни! 13 баксузи кои нарачале работи од Интернет и се „усреќиле“

Понекогаш имаме доволно среќа да го добиеме токму она што сме го нарачале преку Интернет, но има моменти кога нашето виртуелно искуство со купување може да се претвори во кошмар. Од боди за мачки со погрешна големина до многу мало парче тепих, луѓето наведени подолу ги добија најчудните работи досега, а некои од нив се

Навиката е чудо: Елена Велевска е навикната со две раце, ама и со два микрофони

Фотографијата е направена во еден поранешен скопски клуб пред некоку години и сѐ уште не знаеме дали Елена се има одвикнато од оваа навика. Во секоја друга пригода ќе сфатевме што прави со два во раце, ама на настап, со два микрофони?