Родителите се жалат дека децата не знаат да комуницираат по забраната на мобилните во училиштата во Британија

Родителите денеска предупредија како нивните деца нема да знаат како да комуницираат на училиште ако мобилните телефони се забранети, откако се откри дека Владата планира да ги забрани во училиштата.

 

Секретарот за образование Џилијан Киган денеска ги потврди плановите на Владата за целосна забрана за мобилни телефони во училиштата, опишувајќи ги како еден од „најголемите проблеми“ со кои се соочуваат наставниците.

Во говорот на Конференцијата на Конзервативната партија во Манчестер, таа предупреди како учениците се „одвлечени“ од уредите и вети дека ќе наметне поширока акција во училиштата низ целата земја.

Но, родителите предупредија како мерката би можела да има лош ефект кога ќе се воведе. Роб Ворен на Твитер напиша: „Мојата ќерка рече дека нејзините пријатели престанале да играат наутро пред да мора да ги фрлат телефоните во кутијата. „Тие стојат како пингвини“, рече таа.

Секретарот за образование рече на конференцијата на Ториевската партија: „Денес, едно од најголемите проблеми со кои се соочуваат децата и наставниците е справувањето со влијанието на паметните телефони во нашите училишта. Одвлекување на вниманието, нарушување, малтретирање. Знаеме дека наставниците се борат со нивното влијание и знаеме дека им треба поддршка. Така, денес ја препознаваме неверојатната работа што многу училишта ја направија во забраната на мобилните телефони и најавуваме дека ќе ги промениме упатствата, така што сите училишта ќе го следат нивното водство“.

 

Извор рече дека г-ѓа Киган верува дека мобилните телефони „претставуваат сериозен предизвик во смисла на одвраќање, нарушувачко однесување и малтретирање“.

Во Англија моментално зависи од поединечните училишни лидери да одлучат за нивните политики за мобилните телефони и дали тие треба да бидат забранети. Владата процени во 2018 година дека 95 отсто од училиштата вовеле ограничувања.

Но, денес некои предупредија дека сеопфатната забрана може да предизвика проблеми за децата – при што некои останаа неспособни да пристапат до онлајн распоредите.

 

Еден родител, Џозефин, напиша на социјалните мрежи: „Мислам дека користењето телефон во училиште не е добро. Меѓутоа, моите деца што имаат телефони што ги носат со себе им дава независност (на пр. можат да прашаат дали ќе се видат со пријател, можат да бараат возен ред и да платат билети каде што хартијата и готовината не се опција) и мислам дека тоа е голем плус“.

Многу училишта веќе ја забрануваат употребата на мобилни телефони, при што учениците треба да ги предадат своите телефони секое утро – или ќе се соочат со казна притвор доколку бидат фатени како ги користат. Но, многу други сè уште ја дозволуваат нивната употреба, особено за време на паузите, и покрај зголемените докази за штетата што ја предизвикуваат.

Многу родители се задоволни што нивните деца носат телефон за да можат да остварат итен контакт додека патуваат до и од училиште. Но, присуството на паметни телефони во училницата – и постојаните известувања од апликациите – се обвинуваат за предизвикување нарушувања, како и за поттикнување на сајбер-малтретирање и кражби.

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

 • kire напиша:

  Roditelite treba da se zapitat yoshto e toa taka…greshkata e kaj niv…sozdadea deca zombi…

 • Димитар напиша:

  Прво правило на родителите не им давајте на децата мобилни ниту таблети се до нивните 16 години.
  Второ правило на родителите седнете и поучете ги децата како треба да биде и што да работат.
  Трето правило на родителите не се акинајте во таблети и мобилни и да читате на социјалните мрежи, зато што децата ги правите зомбија а вие станувате вампири на модерното општество не ви е гајле што гледаат и што работат на телефоните, малку имајте повеќе мозок извадете ги децата на прав пат.

  Толку од мене.

 • Коментирај анонимно

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *